• DOLAR 7.321
  • EURO 8.597
  • ALTIN 476.305
  • ...
Fransa'dan sömürgeci geçmişi için özür bekliyoruz

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, halkından milyonlarca kişiyi katleden katliamcı Fransa'dan özür beklediklerini söyledi.

Fransa'nın Cezayir'deki 132 yıllık sömürge yönetimi ve müstemlekeyi sona erdiren sekiz yıllık kanlı bağımsızlık savaşı sırasında 10 milyon müslümanın katledildiği biliniyor.

Paris yönetiminin sömürge döneminde işlediği suçlar nedeniyle şu ana kadar resmen özür dilemeyi reddetmesi ise iki ülke arasında sürekli gerilime yol açtı.

Macron'un "Sömürgecilik bir hataydı" sözleri için "Halihazırda yarım bir özür aldık." diyen Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ancak özrün bir sonraki adımının da gerekli olduğunu belirtti.

 Macron'un yapıcı bir rol üstleneceğini umduğunu dile getiren Tebbun, "Başkan Macron'la bu süreçte (normalleşme) daha ileri gideceğimize inanıyorum. Durumu düzeltmek isteyen dürüst bir adam." ifadesini kullandı.

Tebbun, özrün Fransa'da yaşayan milyonlarca Cezayirli için de ayrıca önem arz ettiğini kaydetti.

MACRON: SÖMÜRGECİLİK BÜYÜK BİR HATAYDI

Aralık 2019'da Macron, sömürgeciliğin "büyük bir hata" olduğunu söyleyerek tarihte bir sayfayı kapatma çağrısında bulunmuştu.

Yine Macron'un seçim kampanyası boyunca Fransa'nın Cezayir'i kolonileştirmesinin insanlık suçu olduğunu söylemesi büyük tartışma yaratmıştı.

Fransız lider, 2017 yılında katıldığı bir televizyon programında, Fransa'nın Cezayir'deki uygulamalarını barbarca olarak nitelemiş, "Özür dileyerek geçmişimizle yüzleşmek zorundayız" diye konuşmuştu.

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir