• DOLAR 7.292
  • EURO 8.536
  • ALTIN 477.149
  • ...
Hamas: "Haziran'da yüzlerce Filistinli alıkonuldu ve her gün Mescidi Aksa kirletildi"

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından yayınlanan rapora göre, Haziran ayı boyunca siyonist işgal rejimi tarafından Filistinlilere yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlali toplam 2150'yi buldu. Bu süre içinde Kudüs'teki hak ihlalleri de en yüksek sayıya ulaşarak 474 oldu.

Rapora göre Mayıs ayı içinde Mescidi Aksa'ya baskın düzenleyen yahudi yerleşimci sayısı 75 olurken bu sayı Haziran ayında 1801'i buldu. 48 Filistinliye de Mescidi Aksa'dan uzaklaştırma cezası verildi. Bunların başında da Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescidi Aksa'nın hatibi İkrime Sabri yer alıyor.

Batı Şeria bölgesinde Haziran ayı içinde işgalciler tarafından 325 baskın düzenlendi. 189 adet de evlere baskın düzenlenerek arama işlemi gerçekleştirildi. 492 adet de kalıcı veya geçişi kontrol noktası oluşturuldu. Bu sayı ise bir önceki ay kurulan kontrol noktası sayısının iki katıydı.

Yahudi yerleşim alanlarını genişletme amacıyla arazi gaspı, kurutma ve yol açma işlemi sayısı da 28'i buldu. Yahudi yerleşimciler tarafından düzenlenen baskınların sayısı ise 72 oldu.

İşgalci siyonistler, Haziran ayı içinde Filistinlilere ait 43 evi, 81 iş yerini yıktı. Yıkılan iş yerlerinin arasında ticari amaçla kullanılanlar, zirai amaçla kullanılanlar ve iş için kullanılan barakalar var. Bir önceki ay yıkılan iş yeri sayısı ise 77 olmuştu. 26 gasp işlemi gerçekleştirildi. Gasp edilenler arasında mal varlıkları, hazırlık malzemeleri ve araçlar var.

Rapora göre işgalcilerin gerçekleştirdiği silahlı saldırı sayısı ise 114 oldu. İbadethanelere ve kutsal mekanlara yönelik saldırıların sayısı ise 21'i buldu.

Kudüs, El-Halil ve Nablus siyonist işgalcilerin en çok saldırılarına ve hak ihlallerine şahit olan bölgeler oldu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir