• DOLAR 7.322
  • EURO 8.599
  • ALTIN 476.526
  • ...
Halid Meşal: Batı Yaka'nın ilhak planının ertelenmesi aldatmadır

Katarlı yayın kuruluşu El-Cezire’nin aktardığı habere göre, Arap Düşünce Forumu Başkanı ile bir araya gelen Meşal, bölgedeki son gelişmeler özellikle de Filistin topraklarının işgal edilmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İşgal altındaki Batı Yaka’da yer alan Yahudi işgal merkezlerinin ilhak edilme planının ertelenmesinin Amerika ile işgal rejiminin oyunu olduğunu vurgulayan eski Hamas lideri Meşal, ertelemenin plandan vazgeçildiği anlamına gelmediğini ve planın hayata geçirilmesi çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “İlhak planını yanıltıcı bir taktikle nasıl hayata geçirebileceklerinin yoluna bakıldığını" söyledi.

Batı Yaka’nın işgal edilmesi konusunun gündeme gelmesiyle bütün Müslümanların Filistin davasının yanında yer aldığına dikkat çeken Meşal, “Filistin halkımız ve İslam ümmeti, işgalci İşgal rejiminin ilhak planlarına karşı koyabilecek güçtedir.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın önde gelen yöneticilerinden olan Meşal, Filistin halkının bir asırdır savaş halinde olduğuna işaret ederek, “Yıkılmayan ve teslim olmayı kabul etmeyen büyük bir milletimiz var. Filistinliler, dünyada başka halkların sahip olmadığı yeteri kadar tecrübeye sahiptir. Taşlardan yontulmuş muazzam bir direniş günümüz bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Meşal, “Filistin ve haklı davasını unutmayan bit ümmetin sahibiyiz. Ümmet, işgal çetesinin küstahça uygulamalarından ötürü rahatsız olmaya başlamıştır.” dedi.

İşgal rejiminin ilhak planlarının başarısızlığa ve yok olmaya mahkûm olduğunu dile getiren Meşal, bununla mücadele için Filistin'de safların yeniden düzenlenmesinin büyük bir adım olacağına işaret etti.

Meşal, "Ulusal birlik ve beraberliğimiz, belirlenmiş bir stratejiyle birlikte çok fark yaratacaktır." karşılığını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, işgal rejimi sözde Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu Barış Planı'nda, Batı Yaka'daki Yahudi işgal yerlerinin "İşgal rejiminin toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hâkimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

ABD ve işgal rejimi adamlarından oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Yaka'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir