• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
Uygur Müslümanlarına: ÇİN İŞKENCESİ!

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yıllardır Müslümanları zulüm ve işkenceyle bitirmeye çalışan işkenceci katil Çin yönetimi şimdi de yeni bir zulme imza attı. Uygur Müslümanlarının yaşadığı özerk bölgede, Komünist Çin hükümeti, bölgedeki Uygur ve Kazak kadınlarına doğum kontrol yöntemleri uygulamaya zorladığı, çok çocuk yapanlara para cezası kestiği ve kamplara göndermekle tehdit ettiği ortaya çıktı. Doğum kontrolüne zorlanan Sincan sakinlerinden Gülnar Omirzakh, 3’üncü çocuğunu doğurduktan sonra hükümetin kendisinden rahmine spiral takmasını istediğini söyledi. Doğumdan iki yıl sonra ise yerel yetkililerin, 2’den fazla çocuğu olduğu için para cezası kestiğini ve cezayı ödememesi durumunda kampa gönderilmekle tehdit ettiklerini anlatan Omirzakh, bu durumdan kurtulmak için Kazakistan’a kaçtığını belirtti.

Associated Press (AP) haber ajansı, daha önce kamplarda kalan 30 kişi ile yaptığı röportaj dışında Çin hükümetinin açıkladığı verilere dayanarak doğum kontrolünün daha önce bilinenden "daha geniş çaplı ve sistematik” olduğunu aktardı.

Haberde, Çin hükümetinin, yüz binlerce kadını düzenli olarak rahimlerine spiral takmaya, kürtaja ve kısırlaştırmaya zorladığı, spiral kullanımının ülke genelinde düşmesine rağmen Sincan’da ciddi şekilde artış gösterdiği kaydedildi.

“Çok çocuk sahibi olmak gözaltı kampına gönderilmek için ana neden” ifadelerinin kullanıldığı haberde 3 veya daha fazla çocuğu olan anne babaların hükümetin kestiği devasa para cezalarını ödememesi halinde çocuklarından ayrılarak kamplara gönderildiği belirtildi.

KOMÜNİST ÇİN UYGUR HALKINI YOK ETMEK İSTİYOR

Daha önce doğum kontrolüne zorlanan Sincan sakinlerinden Gülnar Omirzakh 3’üncü çocuğunu doğurduktan sonra hükümetin kendisinden rahmine spiral takmasını istediğini söyledi.

Doğumdan iki yıl sonra ise yerel yetkililerin, 2’den fazla çocuğu olduğu için para cezası kestiğini ve cezayı ödememesi durumunda kampa gönderilmekle tehdit ettiklerini anlatan Omirzakh, bu durumdan kurtulmak için Kazakistan’a kaçtığını belirtti.

Onirzakh, "İnsanların çocuk sahibini olmasını önlemek yanlış. Onlar (Çin hükümeti) halkımızı yok etmek istiyor." ifadelerini kullandı.

Tursunay Ziyawudun ise daha önce kampta kaldığı dönemde "adet görmesi kesilene kadar kendine bir şey enjekte edildiğini ve sorgulamalar sırasında karnının alt kısmına defalarca tekme atıldığını" aktardı. Ziyawudun, şu an çocuk sahibi olamadığını, rahminde sıklıkla kanama meydana geldiğini ve acı duyduğunu anlattı.

Ziyawudun kamptaki "öğretmeninin" kendini, hamile olduğunun anlaşılması durumunda kürtaj yaptırılmasıyla tehdit ettiğini aktardı.

3 çocuk annesi Zumret Dawut da kamptan 2018’de serbest bırakıldıktan sonra yetkililerin kendisini kısırlaştırmaya zorladığını aktardı. Kısırlaşmayı kabul etmemesi durumunda yetkililerin kendini tekrar kampa göndereceğini ifade eden Dawut, "Başka bir çocuk sahibi olmak istemiştim. Çok sinirlenmiştim.” ifadelerini kullandı.

KOMÜNİST PEKİN HÜKÜMETİ DEMOGRAFİK SOYKIRIM UYGULUYOR

Üç veya daha fazla çocuk sahibi olan ebeveynler, yüklü ceza ödemelerini yapamazlarsa çocukları kendilerinden alınıyor. Polislerin düzenlediği ev baskınlarıyla da Uygurların çocuklarını gizlemesi engelleniyor.

Pekin’in yürüttüğü zorunlu aile planlaması sonucunda, Uygurların yaşadığı bölgelerde doğum oranları son üç yılda yüzde 60 azaldı. Uzmanlar, Sincan’da son dört yıldır yürütülen aile planlamasının bir tür "demografik soykırım" olduğunu belirtiyor.

Çin'in Sincan bölgesinde yaşayan 3 milyona yakın Uygur Müslüman, devletin eğitim amaçlı olduğunu iddia ettiği kamplarda tutuluyor.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir