• DOLAR 8.708
  • EURO 10.409
  • ALTIN 497.7
  • ...
Güney Kore'de arka ayakları üzerinde yürüyen timsahlara ait fosil bulundu

Modern timsahların atalarının bazı türlerini, dinozorlar gibi iki ayak üzerinde koşabildiği, uzun ve ağır bir kuyruk yardımıyla dengeyi koruyabildikleri ortaya çıktı.

Paleontologlar bu sonuca günümüz Güney Kore topraklarında bulunan sürüngenlerin taşlaşmış izlerini analiz ederek vardı. Çalışmalar bilimsel bir dergi olan Scientific Reports tarafından yayınlandı .

Jinju Oluşumu'ndaki çalışma sırasında, bilim adamları 18 ila 24 cm uzunluğunda alışılmadık izler buldular. Paleontologlara göre, bu tür baskıları bırakan uzuvların uzunluğu yaklaşık olarak bir yetişkinin bacaklarının uzunluğuna eşitti. 

Paleontologlar önce izlerin pterosaurlara ait olduğunu öne sürdüler, daha sonra izlerin günümüz timsahların eski ataları tarafından bırakıldığını savundular.

Fosil baskıların en küçük ayrıntılarının analizini yapan bilim adamları, o dönemdeki timsahların tıpkı dinozorlar gibi yani arka ayakları üzerinde hareket ettiklerini, kuyruklarını denge amaçlı kullandıklarını öne sürdü.

Söz konusu eski timsahların 110 ila 120 milyon yıl önce yaşadığı belirtildi. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir