• DOLAR 12.764
  • EURO 14.479
  • ALTIN 733.261
  • ...
Altın alacaklar bu haberi okumadan harekete geçmeyin Stoklardaki şişme nedeniyle fiyatlar düşebilir
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İstanbul
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, Sevgililer Günü ve Anneler Günü'nün pandemi dönemine gelmesi nedeniyle pek çok firmanın stoklarının şiştiğini belirterek, "Her yıl olduğu gibi 2020'ye büyük hedef ve vizyonla başlangıç yapan sektörümüz, 11 Mart'ta ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından başlayan ve 2,5 ay süren pandemi sürecinden en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor." dedi.

Bu süreçte dünyanın ilk AVM'si olarak kabul edilen ve mesleğin ticaret merkezi olan Kapalıçarşı'nın, tarihinde ilk kez 70 gün kapalı kaldığını hatırlatan Atayık, şunları kaydetti:

"Kuyumcukent, Vizyon Park, Yenibosna bölgesinde üretici ve toptancılar ve semtlerdeki mağazaların yüzde 95'i kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı. Külçe altın ihracatı dışında altın takı ve mücevher ihracatı durma noktasına geldi. İç piyasada ise semtlerde küçük bir kısım perakende mağazalar açık olmasına rağmen işlemler yüzde 95 oranında düştü.

Sektörün kayıpları sadece bunlarla sınırlı değil. Pandemi sürecinde Kuyumculuğun en büyük ticaret platformu olan İstanbul Mücevher Fuarı'nın son anda iptal edilmesi, fuara büyük üretimlerle hazırlanan firmaların sürece az nakit ve büyük stokla yakalanmasına neden oldu. Pandeminin devamında da firmaların düzenli olarak katılım gösterdiği Hong Kong, Las Vegas, Vicenza, Basel, Tayland fuarlarının gerçekleştirilmemesi ve iç pazarın kapalı olması nedeniyle kuyumcularda önemli bir stok birikti. İş hacmi açısından önem taşıyan Sevgililer Günü ve Anneler Günü'nün pandemi dönemine denk gelmesi nedeniyle istenen satış rakamlarının yakalanmaması sektörü olumsuz etkileyen faktör arasında sayılabilir."

"Böyle bir adım atılırsa bir bayram havası yaşanacaktır"
Mustafa Atayık, 1 Haziran'da başlayan kademeli normalleşme ve düğün sezonunun başlayacak olması nedeniyle kuyumcuların son 3 aylık kayıplarını telafi etme ve stokları eritmesi için önemli bir fırsat doğduğunu vurguladı.

Atayık, şöyle devam etti:

"Öncelikle hükümet yetkililerine sektörümüze bu süreçte kısa çalışma ödeneği konusunda verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kuyumculuk adı gereği, emekçileri unutulan bir meslek... Oysa ustasıyla, çırağıyla, atölyeleriyle yoğun emek gücü ve ustalık gerektiren bir meslek dalı. Ülkemizdeki 40 bin işletmede yaklaşık 350 bin kişi istihdam ediliyor. Vitrinlerde gördüğümüz altın takı ve mücevherler, 18 ayrı noktadan işlem gördükten sonra müşterilerimize sunuluyor.

Sektör olarak koronavirüs nedeniyle biriken stoklarımızın eritilmesi kaydıyla şu anda 8 olan kredi kartına taksit miktarının, geçici bir süreyle sınırlı tutulmak amacıyla 24 taksite çıkarılmasını talep ediyoruz. Böyle bir adım atılırsa sektörümüzün tüm birimlerinde gerçek anlamda bir bayram havası yaşanacaktır. Kuyumcularımız, yeniden rahat bir nefes alacaktır. Şu anda firmalarda fazla stok oluştuğu için sayıları 6 binden fazla olan atölyelere sipariş verilemiyor ve ticaret bir anlamda kilitlenmiş durumda. 24 aya çıkarılacak taksit fırsatının iç piyasaya önemli bir canlılık getireceğini söylemek mümkün. Daha önce mobilya ve turizm sektörü için öngörülen uzun vadeli taksit imkanı, kuyumculara da tanınırsa düğün hazırlığı yapan ancak yüksek altın fiyatları nedeniyle altın takı ve mücevher almakta zorlanan vatandaşlarımız için de önemli bir kolaylık sağlayacağına inanıyoruz."

Peki altın fiyatları düşer mi?

"Kapalıçarşı’nın iki aydan fazla bir süre kapalı kalmasıyla altında piyasadaki oyuncuların azlığı nedeniyle sağlıklı bir fiyat oluşamıyordu." diyen Atayık, altının alış ve satışı arasındaki makasın açıldığını hatırlattı.1 Haziran tarihiyle birlikte Çarşı’nın ve işletmelerin açılmasıyla birlikte daha rekabetçi fiyatların oluşacağı bir döneme girildiğini ifade eden Atayık, bu nedenle altının alış ve satışı arasındaki makasın kapanmasını beklediklerini söyledi.

YASTIK ALTINDA YATIRIMCILAR DİKKAT

"Çeyrek altın 2 Haziran'da 608 TL’ye kadar düştü"Atayık, mevcut süreç nedeniyle analistlerin ve uzmanların haftalardır beklediği 1,700 ve daha da altına doğru sarkan düzeltme hareketlerini altının onsunda görülemediğini söyledi. Ancak, ticaret savaşları, parasal genişleme ve düşük faiz politikalarının devamı sinyallerine rağmen özellikle geçtiğimiz günlerde açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) beklentilerden iyi gelmesiyle altının ons fiyatlarının aşağıya doğru baskılandığını aktaran Atayık, şöyle konuştu:

"Çeyrek altın ve gram altının ons fiyatlarının 1,720 dolar üstü seviyede olmasına rağmen doların düşüşüne paralel gerilediğini görüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda 396 TL’yi gören gram altın 371 TL, daha önce 640 TL’yi geçen çeyrek altın ise 608 TL’ye kadar geriledi. Veriler bize gram altının son 1 ay içerisinde 391 TL’den 371 TL bandına düştüğünü gösteriyor.

Benzer veri grafiğini çeyrek altında da gözlüyoruz. 7 Mayıs'ta 640 TL’yi gören çeyrek altın ise 2 Haziran'da 608 TL’ye kadar düştü.Analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 1,740 destek seviyesinin aşağıya doğru kırılmasının ardından finans piyasalarındaki pozitif yansımalarla dün ons altının 1,710 ve akabinde 1,700'ün altına gerilediğine dikkati çekiyor.Analistlere göre ons altında 1,694 ve 1,683 sonraki destek bölgeleri olarak takip edilebilir, olası tepki alımlarında ise 1,713 ve 1,725 seviyeleri yeni direnç noktaları oluşturabilir. 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir