• DOLAR 6.868
  • EURO 7.84
  • ALTIN 399.262
  • ...
"BAE Yahudi Topluluğu" kuruldu

İSTANBUL (AA) 

Twitter üzerinde "Jewish Community of the UAE-BAE'deki Yahudi Topluluğu" adında mayısta resmi bir hesap açıldı. Kısa bir süre içinde binin üzerinde takipçiye ulaşan hesap, 1 Haziran'da bir klip paylaştı.

BAE yetkililerine ve ordusu için İbranice duaların okunduğu klipte, topluluğa ait bireylerin ellerindeki BAE bayrağı ile çöldeki yürüyüşleri, BAE Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan, Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un porteleri yer aldı.

Klibin bir başka bölümünde de BAE'yi meydana getiren 7 federasyonun kurucularının temsili fotoğrafı da bulunuyor.

Yeshiva World News'in aktardığı bilgilere göre köken olarak BAE ile hiçbir bağı bulunmayan ABD, Avrupa ve Güney Afrika'dan farklı gerekçelerle BAE'e gelen 2 bin ila 3 bin arasında kişi, toplamda 150 aile Abu Dabi ve Dubai'de ikamet ediyor.

ABD merkezli Bloomberg de BAE'deki Yahudi Topluluğu'nu konu edindiği haberinde, Tel Aviv ve BAE arasında gelişen sıcak ilişkiler sayesinde Yahudi topluluğun ülkede yer edinmeye başladığı yorumunda bulundu.

Abu Dabi'de 2022'de Sinagog hizmete girecek

Dubai merkezli Gulf News'in geçen yıl geçtiği bir habere göre de "Abrahamic Family House" adında Abu Dabi'de cami, kilise ve sinagogun aynı lokasyonda olduğu proje 2022'de hizmete girecek.

İnşasına geçen yıl başlanan projenin 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

işgal rejimi ile diplomatik ilişkileri yok

Bölgedeki birçok Arap ülkesi gibi BAE ile işgal rejimi arasında direkt bir diplomatik bağ bulunmuyor. Son olarak BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş 1 Haziran'da Filistin topraklarının işgal rejimi tarafından ilhak edilmesine ilişkin bir açıklama yayınlamıştı.

Gargaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail'in Filistin topraklarını ilhak etmek için sürdürdüğü görüşmeler durmalıdır." ifadesini kullanmıştı.

işgal rejimi ile BAE arasındaki yakınlaşma

BAE yönetimi, Uluslararası Judo Federasyonu tarafından Ekim 2018'de Abu Dabi'de düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvası'na işgal rejimi sporcuların kendi bayrakları altında yarışmasına izin vermişti. Turnuvayı izlemek için işgal rejimi sözde Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de milli takımla Abu Dabi'ye gitmişti.


işgal rejiminin sözde eski  iletişim bakanı Eyüb Kara da 30 Ekim 2018'de BAE'nin Dubai kentinde düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak, konuşma yapmıştı.


İşgal rejiminin sözde dışişleri ve istihbarat bakanı Yisrael Katz ise Temmuz 2019'da Birleşmiş Milletler'in düzenlediği çevre konferansına katılmak için Abu Dabi'yi ziyaret etmişti.


Haaretz gazetesi, 20 Ağustos 2019'daki bir haberinde, işgal rejimi ile Abu Dabi yönetiminin, aralarında casus uçakların da bulunduğu modern istihbarat araçlarıyla donatımı konusunda 3 milyar dolarlık büyük bir iş birliği yaptığını öne sürmüştü.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir