• DOLAR 6.866
  • EURO 7.786
  • ALTIN 396.795
  • ...
Dünya Çevre Gününde Van'da ilginç atıklar sergilenerek halka fidan dağıtıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

İpekyolu Belediyesi, Van Orman İşletme Müdürlüğü ve TEMA Vakfı gönüllüleri ile birlikte 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla kamuoyunda çevre bilincinin artırılması ve çevre sorunlarının çeşitli yönlerine dikkat çekilmesi amacıyla, ilçe genelinde ve Van Gölü'nden toplanan ilginç çöpler kent meydanında sergilendi.

 

Daha güzel ve yeşil bir çevre için sedir ve badem ağacı fidanı dağıtıldı

İpekyolu Belediyesi, Van Orman İşletme Müdürlüğü ve TEMA Vakfı gönüllüleri tarafından Cumhuriyet Caddesi üzerindeki kent meydanında kurulan ilginç çöplerin yer aldığı sergide, stantlar kurularak çevre kirliliğine dikkat çekmek ve çevre bilincinin oluşturmak amacıyla halka broşür, balon, tişört, sedir ve badem ağacı fidanı dağıtıldı.

Çevre temizliğinin önemini vurgulamak ve çevreye verilen zararların ulaştığı vahim boyutu göstermek için ilçenin çeşitli yerlerinden ve Van Gölü'nden toplanan ilginç çöp atıklarının sergilendiği kent meydanında çevre kirliliğine dikkat çekildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, farkındalık oluşturmak amacıyla ilçe merkezinde bulunan çöp kovalarını balonlarla süsleyerek çöpleri çöp kutularına atmanın önemine dikkat çekti.

"Hayalimdeki Çevre" konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından Coronavirus salgını nedeni ile evlerinden çıkamayan çocuklara yönelik başlattığı "Hayalimdeki Çevre" konulu sürpriz ödüllü resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yapılan değerlendirme sonucunda birinciye tablet, ikinciye bisiklet, üçüncüye eşofman takımı ve tüm katılımcılara teselli ödülü olarak hijyen seti takdim edildi.

"Çevre kirliliğine karşı üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme çabası içindeyiz"

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, "Van İpekyolu Belediyesi olarak, çevremizi temiz tutma ve çevrenin kirlenmesini önleme noktasında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin gayreti ve çabası içindeyiz. Bu amaçla, 2020 yılından itibaren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzün öncülüğünde, çevre dostu belediyecilik anlayışını geliştirerek özellikle geri dönüşüm çalışmalarına ağırlık verdik. Ekiplerimiz Van Gölü'nde ve ilçe sınırlarında çöp toplarken buzdolabı, koltuk gibi eşyalarla karşılaşmış, bu beni çok üzdü. Çevreye verdiğimiz zararın farkında olmak, bunun önüne geçmek için bu etkinliğin etkili olmasını temenni ediyorum." dedi.

"Yaşadığımız çevre gelecek nesillerin bizlere emanetidir"

Bireysel bazda vatandaşların evlerinde gösterdiği hassasiyeti takdirle karşıladıklarını belirten Aslan; "Yarınlara daha sağlıklı, daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak açısından çevre duyarlılığının oluşması oldukça önemlidir. Yaşadığımız çevre, gelecek nesillerin bize emanetidir. Bu nedenle çevremizi korumak, kollamak ve güzelleştirmek en öncelikli görevlerimiz arasındadır. Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biri çevre bilincinin çocuk yaşlardan başlayarak oluşması, toplumda hassasiyetin arttırılması ve tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesi ile başlar." ifadelerini kulandı.

"En güzel temizlik kirletmemektir"

Aslan; "İlçemizde bulunan tarihi ve doğal alanların korunması amacıyla düzenli olarak temizlik çalışmaları yapıyoruz. 'En güzel temizlik kirletmemektir' sloganıyla çevremize ve tüm canlılara karşı daha duyarlı bir anlayışla hareket ederek geleceğe daha güvenle bakabiliriz. Nefes aldığımız havanın, içtiğimiz suların, yaşadığımız çevrenin temiz olmasının yolu, çevre kirliliğine engel olmaktan geçer. Yaşanabilir temiz bir çevrede tüm insanlığa sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ömür dileyerek 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutluyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir