• DOLAR 7.599
  • EURO 8.966
  • ALTIN 473.59
  • ...
Milletvekili Arvas: Van’da TMO Ajans Amirliği kuruluyor

Milletvekili Arvas, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğüne ait Van’da bulunan tesisli ekibin alım ve satış dönemlerinde faaliyet gösterdiğini, geçici süreyle verilen hizmetin çiftçileri mağdur ettiğini belirtti.

Arvas, “Van’da Toprak Mahsulleri Ofisinin silo ve idari binaları mevcut olmasına rağmen, alım ve satış dönemlerinde geçici görevlendirme ve sınırlı personelle hizmet verilmesi, verilen hizmeti düzensiz ve öngörülemez bir kamu hizmeti haline getirmekteydi. Geçici hizmet anlayışının olduğu Van’da, üreticilerimizin arpa ve buğday satışı sırasında çeşitli tüccarlar ve aracılar bu durumdan istifade ederek, ürünleri piyasadan düşük fiyata toplamakta, üreticilerin zarar etmesine sebep olmaktaydı. Bu nedenle piyasada üreticinin aleyhine durumlar oluşmakta ve sunulan geçici hizmet süresi içinde ürününü satamayan çiftçiler, ürünlerini düşük fiyattan satmak zorunda kalmaktaydı. Kurulacak Ajans Amirliği ile söz konusu mağduriyet ortadan kalkacak kesintisiz hizmet verilecektir. 2020 yılı içerisinde faaliyete başlayacak Toprak Mahsulleri Ofisi Ajans Amirliği, ürünler için belirlenen taban fiyatlar üzerinden alım yaparak çitçilerimize kazanç sağlayacaktır.” dedi.

“Genel olarak ilimizin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır”

Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük ili konumunda olan Van’ın, zengin tarımsal potansiyeli ile bölgenin cazibe merkezi konumunda olduğunu belirten Arvas; “Genel olarak ilimizin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Koyun varlığında Türkiye birincisi olan ilimizde toplam tarım arazisi 3 milyon 700 bin dekar olup, bunun 800 bin dekarında ortalama 100 bin ton buğday, 100 bin dekar alanda ise 15 bin ton arpa üretilmektedir. İlimiz genelinde geçmişten beri yetiştiriciliği yapılmakta olan hububat (buğday, arpa) başlıca ana ürünlerdir. TÜİK verilerine göre üretim değerleri bakımından ilimiz incelendiğinde, 2 2 buçuk milyar TL tarımsal üretim değeri ve 2,8 milyon canlı hayvan olduğu görülmektedir. Özellikle bugüne kadar Van’da özellikle çiftçilerimizde oluşan kaygıların giderilmesi, üreticilerin korunması, atıl arazilerin üretime kazandırılması ve teşvik edilmesi, kaliteli ve sertifikalı tohum kullanımı, üretimin niteliğinin artması Toprak Mahsulleri Ofisinin varlığıyla yakından ilgilidir.” İfadelerinde bulundu.

“Van TMO Ajans Amirliği 12 ay boyunca kesintisiz hizmet verecek”

Van TMO Ajans Amirliği’nin fiziki çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacağı müjdesini veren Arvas, şöyle konuştu:

“Van’daki çiftçilerimiz, üreticiler, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsası’nın da talepte bulunduğu Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’ne ait tesisli ekibin, Şube Müdürlüğü veya Ajans Amirliği’ne dönüştürülmesi hususundaki talebimizi daha önce Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Tarım ve Orman Bakanlığımıza gerekçeleri ile birlikte iletmiş ve takipçisi olmuştuk. Bu konuda çalışmalar başlatılmıştı. TMO Genel Müdürlüğü, Ajans Amirliği kurulması yönünde karar almış ve bu yönde hazırlıklarına başlamıştır. 2020 yılı hasat döneminde hizmet verecek şekilde fiziki çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak, mevcut binalar onarılarak hizmete hazır hale getirilecektir. İlimizde TMO Ajans Amirliği kurulması yönünde irade gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Aksu, Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, ve değerli hemşerimiz TMO Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ümit Orhan’a Van’ımız adına şükranlarımı sunuyorum. Bundan böyle kesintisiz 12 ay süreyle hizmet verecek olan Ajans Amirliğinin üreticilerimize ve tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyorum.” (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir