• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
Amerikalılar askerler çekilsin istiyor

ABD Adalet Bakanı William Barr, beraberinde FBI Başkanı Christopher Wray, Federal Cezaevleri Bürosu Başkanı ve ABD’de asayişten sorumlu diğer birimlerin başkanlarıyla basın toplantısı düzenledi.

Protestolar hakkında bilgi veren Barr, başkent Washington’daki protestolarda 114 güvenlik görevlisinin yaralandığını, 22’sinin hastanede tedavi altına alındığını belirtti.

Olayların büyümesinde yabancıların etkisine değinilen toplantıda kundaklamalar hakkında da bilgiler verildi. 

Buna göre hafta sonu  yedi kundaklama olayının soruşturuldu ve bir kişi  tutuklandı.

Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Park’ın umumi tuvaletlerinin bulunduğu yer ateşe verildi ve  tarihi St. Johns Kilisesi’nin bodrum katındaki bir alan da kundaklandı. Kilisenin o bölümünde hafif hasar meydana geldi.

“Göstericiler polisin 3 kez uyarmasına rağmen çekilmedi”

Geçen Pazartesi günü Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Park’ta bulunan barışçı protestoculara müdahale de basın toplantısında gündeme geldi.

Beyaz Saray etrafındaki güvenlik çemberinin genişletilmesi ve protestocuların püskürtülmesi talimatını veren Adalet Bakanı William Barr, göstericilerin polisin üç kez yaptığı uyarıya rağmen geri çekilmeyi reddettiğini savundu.

Adalet Bakanı William Barr, “çok sayıda siyah Amerikalı’nın ülkedeki adalet sistemine güvenmediğinin inkar edilemez bir gerçek olduğunu ve bu durumun değişmesi gerektiğini” belirtti.

Washington Belediye Başkanı: “Askerlerin gitmesini istiyoruz”

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser Perşembe günü yaptığı açıklamada, polis şiddeti ve ırkçılığın protesto edildiği gösterilerde kontrolun sağlanması amacıyla başka eyaletlerden gönderilen askeri birimlerin geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Bowser düzenlediği basın toplantısında, “Başka eyaletlerden gelen askerlerin Washington D.C.’den çıkmasını istiyoruz” dedi.

Pelosi: “Askeri varlığın artması kaygı verici”

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Başkan Donald Trump’a yazdığı mektupta, başkent Washington’da asker ve federal güvenlik güçleri varlığının arttırılmasının kaygı verici olduğunu ifade etti.

Pelosi, Trump’a kentteki protestolar sırasında görevde olan kurumları açıklama çağrısında bulundu.

Nancy Pelosi, “Asker sayısının artması ve görevlerin net olmamasının kaosu artırabileceğinden endişeliyiz. Kongre ve Amerikan halkı sorumlunun kim olduğunu, emir komuta zincirini, görev tanımını ve diğer eyaletlerden gelen Ulusal Muhafızlar’ın hangi yetkiyle başkentte görev yaptığını bilmelidir” diye yazdı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir