• DOLAR 6.864
  • EURO 7.772
  • ALTIN 394.19
  • ...
Gelecek 20 yılda 500'den fazla hayvan türü yok olacak

Stanford Üniversitesi ve Mexico City Üniversiteleri tarafından yapılan araştırmada, söz konusu türlerin neslinin tükenmesiyle ekosistemlerde yıkıcı değişimlerin meydana geleceği bulundu.

KÜRESEL ACİL DURUM ÇAĞRISI
2015'yılında dünyanın altıncı kitlesel yok oluşunun başladığını bildiren bir rapor yayınlayan araştırmacılar, çalışmanın 5 yıl ardından söz konusu yok oluşun hızlandığını belirttiler. Bilim insanları "Felaket getirecek bir ekosistem çöküşünü" önlemek için küresel acil durum çağrısında bulundu.
ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde araştırmacı olan çalışmanın yazarlarından Paul Ehrlich, "İnsanlık diğer canlı türlerini yok ederken bindiği dalı kesip kendi geleceğini yok ettiğinin farkında değil. Nesli tükenmekte olan türlerin korunması, hükümetlere bağlı olduğundan  iklim değişikliğine karşı küresel çapta bir acil durum ilan edilmelidir” açıklamasını yaptı.

 Araştırmacılar, son 100 yılda 400'den fazla omurgalı türün neslinin tükendiğini ve bunun normal evrim seyrinde 10 bin  yıl kadar sürecek bir kayba eşit olduğunu söyledi. Söz konusu nesli tükenen türler arasında fildişi gagalı ağaçkakan ve bir yılan türü olan Round Island yuvalama boa ve altın kurbağa gibi ekositemlerde önemli rol oynayan türler de bulunuyor.  

Önümüzdeki 20 yıl içinde soyu tükenecek olanlar arasında ise, Sumatran gergedanı, Clarion adası çit kuşu, Espanola Dev Kaplumbağa ve Harlequin kurbağa gibi türler yer alıyor. 

237 BİNİ AŞKIN  POPÜLASYON 120 YILDA YOK OLDU
Öte yandan, ek analizler  237 binden fazla  memeli ve kuş türü popülasyonunun 1900'den beri yok olduğunu gösteriyor. 2001-2014 yıllarında  ise 173 türün neslinin tükendiği ve bunun normalde beklenen yok oluş oranın 25 katı olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmacılar, canlı topluluklarındaki bu düşüşlerin, insan nüfus artışı,  yaban hayatı ticareti, habitat yıkımı, kirlilik ve iklim değişikliği gibi diğer insani baskılardan kaynaklandığını belirtti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir