• DOLAR 7.413
  • EURO 9.036
  • ALTIN 441.98
  • ...
Kitap kafe, millet kıraathanesi, kütüphane ve müzelerde alınacak tedbirler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın normalleşme sürecine ilişkin yaptığı açıklamalar doğrultusunda bugün itibariyle Kitap kafe, millet kıraathanesi, kütüphane ve müze gibi yerlerde alınacak tedbirler belirlendi.

Söz konusu sosyal tesislerde vakitlerini geçireceklerin hem kendi hem de çevredekilerin sağlığı açısından alınan bir dizi önlemlere uyması gerekiyor.

Belirlenen önlemler içerisinde tesislerden faydalanacaklar kadar oradaki görevlilere de bazı sorumluluklar düşüyor.

Görevlilerin ve ziyaretçilerin dikkat edecekleri hususlar şu şekilde sıralanıyor:

1. Görevli, herkesin açılış esnasında kuyruk oluşturmaması  ve  temas edilmemesi için gerekli önlemleri alacak,

2. Görevli tarafından vatandaşın tesise girişinde ateşi ölçülecek. Ateşi 37.8 derece ve üzerinde olanlar içeri alınmayıp en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

3. Bina girişinde eller, hijyen için alkollü el antiseptiği veya kolonya ile temizlenecek .

4. Maske takmak zorunludur. Maskesiz içeri kimse alınmayacaktır.

5. Günlük genel temizlik yapılır. Hijyene daha çok dikkat edilerek sürekli temizlenecek. Sık dokunulan yüzeyler sık aralıklarla silinecektir.

6. Çalışanlar sosyal mesafeyi koruyacak, mümkün ve makul olan her yerde buna dikkat edecek. Kişi sayısı, sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenen oturma şekline göre belirlenecek. Bu oturma düzeninde, aradaki mesafenin en az 1,5 metre olması gerekmektedir.

7. Sıra ve yoğunluk olabilecek iç ve dış alanlarda bireyler, zemin üzerinde 1,5 metre ara ile bekletilir

yada içeride kişi sayısında boşalma olduğu zaman gelebilirler.

8. Alanlar sık aralıklarla havalandırılacak. Klimalar kesinlikle açılmayacak.

9. Teması mümkün olduğu kadar azaltacak önlemler alınır. Kütüphanede incelenip alınan kitaplar, mümkün olduğu kadar raftaki kitapların en altına veya arkasına yerleştirilir.

10. Müze, kütüphane, kitap kafe, okuma salonları ve koridorlarda su hariç yiyecek ve içecek tüketilmeyecek, çay ikramı yapılmayacak.

11. Kafelere gelen herkes; TC Kimlik no, adı-soyadı, geldiği ve ayrıldığı saatler, imza ve telefon numarasının olduğu imza sürküsü doldurulacak. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir