• DOLAR 6.867
  • EURO 7.788
  • ALTIN 396.803
  • ...
Covid-19'dan ölen babasının ölümünde ihmal olduğunu iddia etti
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Sosyal medya ve bazı haber siteleri üzerinden Murat market sahipleri ve Siirt İl Sağlık Müdürlüğünün, babasının ağzından yalan, yanlış açıklamalarda bulunduğunu ileri süren oğul Yolbaş, olayın üstünün örtbas edilmek istendiğini belirtti.

Pandemi sürecinde şüpheli olduğu tespit edilen personelin idari izne gönderildiği ve babasının bu süreçte hiç kimseyle temas etmediği ile ilgili açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirten Yolbaş, babasının 11.05.2020 tarihine kadar hastalıkla ilgili ufak tefek belirtilerle markette çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Marketin aldığı önlemlerin yetersiz olduğunu ifade eden Yolbaş, şunları söyledi:

“Acımız daha tazeyken doğru düzgün acımızı yaşamamıza izin vermediler. Sosyal medya ve haber kanalları üzerinden Murat market sahipleri ve Siirt İl Sağlık Müdürlüğü babamın ağzından ve arkasından yalan açıklama ve söylemlerde bulunup, olayın üstü örtbas edilmek istenmiş. Böylelikle acımızın daha da katlanmasına sebep olmuşlardır.”

“Babamın bir ay öncesinden idari izne ayrıldığı kesinlikle doğru değildir”

Siirt İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama tamamen yanlış olup, babamın ağzından söylenmiş gibi yanlış beyanda bulunmuştur.” diyen Yolbaş, “Murat market sahiplerinin yaptığı açıklamada tüm önlemlerin alındığı, maske ve eldiven dağıtımının yapıldığını, pandemi sürecinde şüpheli olduğu tespit edilen personelin ise, idari izne gönderildiğini ve çalışma saatlerinin 09.00-21.00 olarak genelgeye düzenlendiğini belirtmiştir. Diğer yandan da Siirt İl Sağlık Müdürlüğü ‘Yapılan filyasyonda Abdulbaki Yolbaş, adlı vatandaşın servis şoförü olduğunu, yaklaşık bir aydır müşterilere servis hizmetini yapılmadığını ve market içerisinde herhangi biriyle temasın olmadığını beyan etmiştir.’ şeklinde babamın ağzından yalan yanlış açıklamalarda ve söylemlerde bulunmuştur. Murat marketin yaptığı açıklama ise, önlemler güya alınmış, aldığı önlemler ne biliyor musunuz? Günde sadece 2 adet telsiz cerrahi maske pudralı eldiven.” diye konuştu.

“Babam 15.05.2020 tarihine kadar çalışmaya devam etmiştir”

Cerrahi maskelerin fazla koruyucu olmadığı bilinmesine ve maksimum kullanım süresinin iki saat olmasına rağmen babasına günde sadece iki maske verildiğini belirten Yolbaş, fazla para vermemek için personel sağlığıyla oynamaya değer miydi? sorusunu yöneltti.

Yolbaş, “Evet, şüpheli personele idari izne göndermiş ama bu personel taşımacılığı babam yapmış ve yine temas halinde olmuş. Muhtemelen de virüsü bu şekilde personel taşıdığı sırada kapmıştır. Çalışma saatinde resmiyete genelgeye göre 09.00-21.00 saatleri olarak gösterilmiş lakin uygulanmamıştır. Babam 15.05.2020 tarihine kadar da sabah saat 10 ile gece 22-23 saatine kadar çalışmış, personel taşımacılığı yapmış ve gece geç saatlerde eve gelmiştir. Bu ‘pandemi’ sürecinden önce de daha uzun saatler çalıştırılmış, sadece pandemi dönemde bu şekilde çalışmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Yetkililerden tek bir isteğim, bu durumun örtbas edilmesine izin vermeyin”

Bayram öncesi Murat market çalışanlarının Covid-19 testleri pozitif çıkmasına rağmen 24.05.2020 tarihinde marketin açık kalmasına izin verilmesine tepki gösteren Yolbaş, yetkililerden tek isteğinin olayın örtbas edilmesine müsaade edilmemesi olduğunu belirtti.

Son olarak Yoldaş, şunları söyledi:

“Pozitif vakalar olmasına rağmen market karantinaya alınmamış ve hiçbir önlem alınmamıştır. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ile birlikte marketin kapatılma kararı denk getirilmiştir. Şimdi size sorarım? Pozitif vakası olan bu marketin bayram yoğunluğundan dolayı kapatılmaması, daha fazla para kazanmak için karantinaya alınmaması binlerce insanın hayatını tehlikeye atılması sırf daha fazla para kazanmak için değer miydi? Şimdi diyeceğim bırakın acımızı yaşayalım bu şekilde yalan yanlış haberlerle üstümüze gelmeyin. Bu haberleri bu açıklamaları görünce ve okuyunca daha fazla üzülüyor acımız katlanıyor.”

Konu hakkında İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmede, konuya ilişkin geri dönüş yapılacağı belirtilmesine rağmen henüz bir dönüş yapılmamıştır. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir