• DOLAR 6.867
  • EURO 7.792
  • ALTIN 400.212
  • ...
Adıyaman'da camilerin ibadete açılmasıyla ilgili toplantı yapıldı

Yeni normalleşme sürecinde Müslümanların hasretle beklediği camilerde namaz kılma, 29 Mayıs'ta yeniden kılınmaya başlanacak olan cuma namazı öncesi Adıyaman’da alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Vali Aykut Pekmez Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya; İl Müftüsü Mehmet Taşçı, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Vali Yardımcısı Bedir Deveci, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, ve İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz katıldı.

Vali Pekmez Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, 29 Mayıs Cuma gününden itibaren il genelinde ibadete yeniden açılacak olan cami ve mescitlerde pandemi şartlarına uygun olarak belirlenen kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının cemaatle kılınabileceği kararının alınmasıyla il genelinde yapılması gereken çalışmalar belirlendi.

Camiler her gün temizlenecek

Gerçekleşen toplantıda cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazlarının cami bahçelerinde kılınacağı, diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camilerin açık tutulacağı ve camilerin her gün temizleneceği vurgulandı.

Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin her gün temizleneceği, cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmaların çalıştırılmayacağı, kapı ve camların açık tutularak caminin sürekli havalandırılması sağlanarak düzenli bir şekilde temizliği yapılacak. Yine uygulanacak tedbirler kapsamında, sokağa çıkma sınırlandırılması olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar için alınan kararlar ve uygulanan tedbirlere aynı şekilde devam edilecek. Camilerde bireysel veya cemaatle namaz kılacak herkesin maske takması zorunlu olacak.

Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri, cami ve mescit girişlerinde ve cami, ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesinin sağlanacağı ve cemaatin fiziksel temastan kaçınması ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarıların sıklıkla tekrarlanacağı gibi konular görüşüldü.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Vali Aykut Pekmez, "Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınının yayılmasını engellemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla bilindiği gibi 16 Mart tarihinde itibaren yurt genelinde cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazları ve cuma namazlarına ara verilmişti. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Kabine Toplantısında alınan karar doğrultusunda camilerimizde belirlenen kurallar çerçevesinde 29 Mayıs'tan itibaren cemaatle yeniden namaz kılınacak. Cuma namazları ilimizde camilerin bahçesinde ve şartları taşıyan açık alanlarda kılınacak. Bugünkü toplantımızda bu kararla ilgili ilimizde yaptığımız çalışmaları ve yapacağımız tüm faaliyetleri ayrıntılı bir şekilde ele aldık." ifadelerini kullandı.(İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir