• DOLAR 8.558
  • EURO 10.084
  • ALTIN 495.9
  • ...
Adıyaman Ulu Cami İmamı: Ramazan bize kulluğu bu virüs salgını ise acziyetimizi öğretti
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Her yıl Müslümanların, Kur'an-ı Kerim'lerini ellerine alıp mukabeleye katılmak için gittiği camiler, bu Ramazan ayında yalnız kalmanın burukluğunu yaşarken cemaatten mahrum kalan Müslümanlar da birlik olmanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlamış oldu.

Ramazan ayı boyunca, öğle ezanının okunmasından sonra, mukabele için sosyal medya üzerinden Kur'an-ı Kerim okuyan Adıyaman Ulu Cami İmamı İsmail Erdoğan "Her ne kadar yüz yüze olmasak da bir Ramazan'ı daha bugün son günü ile idrak etmiş bulunuyoruz. Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem), her sene Ramazan ayında Cebrail Aleyhisselam ile o güne kadar inmiş olan ayetleri karşılıklı okurlardı. Salgın hastalıklar camiye gelmeye engel oldu. Lakin il müftülüğümüzde bizzat müftü beyin yapmış olduğu mukabeleler ve onun görevlendirmesi ile imam arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz mukabelelerle cemaatimizin evlerine konuk olduk." dedi.

 

Ramazan bize kul olmayı salgın acziyetimizi öğretti

Salgın karşısında aciz kalan insanın, Ramazanla birlikte kendine çeki düzen vermesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Efendimiz (Sallallahu Aleyhi vessellem)'in Cebrail Aleyhisselam ile yapmış olduğu bu uygulamayı, biz Müslümanlar da karşılıklı okuyup uygulayarak O'nun o sünnetine tabii olmuş oluyoruz. Müslümanlar olarak o sünneti canlı tutarak Kur'an'ın, hayatın bir parçası ve hayatın içinde olması gereken bir parça olduğunun da mesajını vermiş oluyoruz. Allah'ın karşısında bütün yaratılmışların nasıl aciz kaldığını daha bir gösterdi. Bütün dünyanın bir salgın hastalıkla evlerinden çıkamadığı, ibadethanelerine gidemediğini gördük. İslam tarihinde Kâbe'nin ibadete kapanmış olduğu tarihler çok nadirdir, belki yok denilecek kadar azdır. İşte bu olaylar, Allah'ın büyüklüğünün birer işaretidir. Biz Müslümanların da bu olaylardan, bu salgın hastalık gibi musibetlerden, Allah'ın izni olmadan bize isabet etmeyeceğini ve bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini anladık. Kur'an okuyarak, tefekkür ederek ve bunun hikmetleri üzerinde düşünerek kendimize bir istikamet tayin etmemiz gerektiği gerçeğini ortaya koymuştur." şeklinde konuştu.

İsmail Erdoğan, konuşmasını yaptığı şu duayla bitirdi:

"Yarabbi! Bu Ramazan'ın dışında başka Ramazanlarda bize bu acıyı gösterme. Camilerde cemaatimizle teravih kılmayı ve onlarla yüz yüze mukabele okumaktan da bizleri mahrum eyleme… Yarabbi! Dostuyla akrabasıyla birbirine karşı iyi niyet taşıyan, birbirine karşı ihaneti aklından bile geçirmeyen en saf temiz Mümin olmanın özelliklerini üzerinde taşımayı bizlere nasip eyle." (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir