• DOLAR 8.707
  • EURO 10.409
  • ALTIN 497.69
  • ...
Bin aydan hayırlı gece: ELLER SEMAYA, DİLLER DUAYA

Nizamettin Aşkın – İSTANBUL

Peygamber Sevdalıları Vakfı, Kur'an-ı Kerim'in indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan "Kadir Gecesi" mesajı yayınladı. Vakıf mesajında, başta Kudüs olmak üzere tüm mazlum Müslümanların kurtuluşu için ellerin semaya dillerin duaya durması çağrısında bulundu. Peygamber Sevdalıları Vakfı Marmara Koordinatörlüğü Sözcülerinden Ramazan Ensar tarafından okunan mesaj, Allah'a hamd, Resulullah (Sallalahu Aleyhi Vesellem) ve ashabına salat ve selam ile başladı. "Şüphesiz, biz onu (Kur'an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu Sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, fecrin doğuşuna kadar bir esenliktir." Kadir suresinin ilk 5 ayeti ile Peygamber Efendimizin "Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır." hadisini okuyarak konuşmasını sürdüren Ensar, bu mübarek gecede başta Kudüs olmak üzere bütün mazlum Müslümanların kurtuluşu için dua edilmesi çağrısında bulundu.

Ensar, "Yüce İslam dininin mensupları olan biz Müslümanları, Kur'an-ı Kerim'de övülen ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ne ulaştıran Rahman'a sonsuz şükürler olsun. Kadir Gecesi, Allah'ın insanlara Peygamber Efendimiz vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur'an’ı indirmesiyle insanlığın hidayetinde bir dönüm noktasını teşkil etmektedir." dedi.

"BİN AYDAN HAYIRLI OLAN BU GECE, RABBİMİZİN BU ÜMMETE HEDİYESİDİR"

"Bu gece zulüm ve tuğyan saltanatlarının yerle bir edildiği, haksızlığın yerine adaletin, ahlaksızlığın yerine erdemin, düşmanlığın yerine kardeşliğin inşa edilmeye başlandığı, insanlık tarihinin en büyük devriminin gerçekleştiği gecedir." diyen Ensar, gecenin fazileti ve yapılması gerekenlerle ilgili şu tavsiyelerde bulundu: "Bu gece; yolunu şaşıran, karanlık dehlizlerde şaşkın şaşkın dolaşan insanlığın rehberine kavuştuğu, kadir ve kıymeti büyük ve yüce bir gecedir. Bu gece ibadet ve duaların kabul edileceği müjdelenen, duaya teşvik edilen şerefli bir gecedir. Müslümanların büyük bir tazarru ve niyaz ile Rabbine yalvarması gereken bir gecedir. Hz. Peygamberin buyruğuyla kim bu geceye erişirse "Allah'ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet!" duasını dilinden ve gönlünden eksik etmemelidir. Bu geceyi manen yükselme, donanma ve arınma gecesi olarak kabul edip Kur an-ı Kerim'i tertil üzere okuyarak ve onu idrak ederek gecemizi ibadetlerle süslemeliyiz. Bin aydan daha hayırlı olan yani bir ömre bedel olan ve bütün duaların kabul olacağı bu gece, Rabbimizin bu ümmete bahşettiği bir hediyesidir. Bunu hakikat manasıyla anlamalı ve ona göre idrak etmeliyiz."

"BU ÜMMET, KARDEŞLİK VE VAHDET ESASLI YARINLAR İNŞA ETMELİDİR"

İslam Ümmeti'nin, Kur'an ile dirilme ve onun mesajı etrafında kenetlenmeye muhtaç olduğunu hatırlatan Ensar, "Bu ümmet; aralarındaki meseleleri Kur'an'ın hakemliğinde çözmeli; kardeşlik ve vahdet esaslı yarınlar inşa etmelidir. Kur'an'sız bir dünyanın karanlık kalacağı gibi, Kur'an etrafında kenetlenmeyen bir ümmetin ve insanlığın yarınları da karanlıkta kalmaktan kurtulmayacaktır." diye konuştu.

"BÜTÜN MAZLUM MÜSLÜMANLARIN KURTULUŞU İÇİN BU GECE ÇOKÇA DUA ETMELİYİZ"

Bin aydan daha hayırlı olan bu gecenin en hayırlı şekilde idrak edilmesi gerektiğini belirten Ensar, son olarak şu ifadelere yer verdi: "Dünyanın her köşesinde zalimin zulmü altında ezilen, mağdur edilen, malı mülkü ve yurdu işgal edilip talan edilen, açlığa, susuzluğa ve zillete maruz bırakılan, en mukaddes değerleri ayaklar altına alınan, başta Kudüs olmak üzere bütün mazlum Müslümanların kurtuluşu için bu gece çokça dua etmeliyiz. Basit dünya beklentileri ve farklılıkları nedeniyle birbirine düşman olmuş Müslümanların tekrar yekvücut olması için bu gece Rabbimize el açıp daha çok yakarışta bulunmalıyız. Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak, Cenab-ı Allah'tan bir ömre bedel olan bu mübarek geceyi en hayırlı şekilde ihya etmeyi tüm Müslümanlara nasip etmesini diler, İslam âleminin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ederiz."

KUR’AN NESLİ PLATFORMUNDAN KADİR GECESİ MESAJI

​Kur’an Nesli Platformu, Kadir Gecesi mesajında salgın hastalıkların bütün insanlığı çepeçevre kuşattığı bir zaman diliminde Allah'tan daha çok bağışlanma dileyerek bu gecenin feyz ve bereketinden istifade edilmesi tavsiyesinde bulundu.

"Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan" ayının son günlerine girildiğini hatırlatıldığı mesajda, Allah (celle celaluhu), Kur’an-ı Kerim’de sadece aylardan Ramazan, gecelerden ise Kadir Gecesi’nden bahsetmektedir. Hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde nazil olmaya başlamıştır. Allah (celle celaluhu), Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı aya ve geceye özel bir önem atfetmiş, hem Ramazan ayını hem de Kadir Gecesi’ni diğer ay ve gecelerden daha üstün kılmıştır. " denildi.

Mesajda, "Bereket ve feyzin en ulvî derecelere kadar yükseldiği mübarek Ramazan ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu gece ihya edilmesi şartıyla, refaha ve kurtuluşa sebep olacak ve bereketli bir ömür kazandıracak fırsatları barındırmaktadır. Öyle ki, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), bu aya ve bu geceye ulaşmak için her yıl Allah’a (celle celaluhu) dua etmiştir." ifadelerine yer verildi.

"HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA MÜBAREK GÜN VE GECELERİ İHYA ETMEYE İHTİYACIMIZ VAR"

Mesajın devamında şu tavsiye ve temennilerde bulunuldu: "İslam âlemi olarak içinde bulunduğumuz mevcut durumdan dolayı her zamankinden daha fazla mübarek gün ve geceleri ihya etmeye ihtiyacımız vardır. Günahın, isyanın zirve yaptığı bir dönemde biz İslam ümmetinin, Allah’ın önem atfedip değer verdiği bu geceyi daha fazla ihya etmeye ihtiyacı vardır.

Virüslerin, salgın hastalıkların bütün insanlığı çepeçevre kuşattığı bir zaman diliminde Rabbimizden daha çok bağışlanma dileyerek, bu gecenin feyz ve bereketinden bizleri de istifade ettirmesi için dua etmek gerekir.

Kur’an Nesli Platformu olarak; mübarek Kadir Gecesi'nin, başta İslam ümmeti olmak üzere tüm insanlığın her türlü salgın hastalıklardan kurtulmasına, dünyanın dört bir yanında işlenen zulümlerin son bulmasına vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederiz."  (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir