• DOLAR 7.555
  • EURO 9.137
  • ALTIN 437.81
  • ...
Bakan Selçuk: "Özel gereksinimli çocukların eğitimi için çalıştay hazırlığı var"

Özel gereksinimli çocukların ebeveynlerinin katıldığı toplantıda, aileler isteklerini, sıkıntılarını, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile paylaştı.

Bakan Selçuk, ailelerin yaşantısını kolaylaştırabilmek, özel çocukların daha iyi eğitim hizmeti alabilmesini sağlamak için ellerinden geleni yapmaya gayret ettiklerini ifade etti.

Selçuk, özel gereksinimli çocuklar için bugüne kadar birçok yayının paylaşıldığını, "Özelim Eğitimdeyim" adlı bir mobil uygulamanın hayata geçtiğini, TRT EBA TV'de özel eğitim kapsamındaki çocuklar için ayrı bir kuşak hazırlandığını hatırlattı.

Salgın süreci sonrasında özel çocukların eğitim ihtiyaçlarına ilişkin büyük bir çalıştay hazırlığının sürdürülmekte olduğu bilgisini paylaşan Selçuk, normalleşme sürecinde okula uyumu kolaylaştırmak için de özel bir çalışmadan söz etti.

Selçuk, "Özel eğitim alanında, öğretmenlerimizin yeni yaklaşımlara uyum sağlaması ile ilgili çocuklarımızın uyumu ile ilgili çok büyük hazırlıklarımız var. Dünya çapında akademisyenlerle çalışıyoruz. Görüş alışverişi yapıyoruz. Bürokratlarımız, yöneticilerimiz bize bu konudaki ihtiyaçları aktarıyorlar ama bir de doğrudan doğruya anne babalarla görüşelim istedik. Söylediklerinizi nasıl hayata geçirebiliriz ödevimizi alalım diye bu toplantıları yapıyoruz." dedi.

Evde kalma sürecinin özel çocuklar için daha zorlu geçtiğini belirten anne babalar, bu dönemde öğretmenlerinin kendilerini yalnız bırakmadığını dile getirdi. Farklı materyaller ve birebir destekle sürecin yürüdüğünü anlattılar.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin okulların açılış takvimi ile aynı olup olmayacağını da gelen sorular arasındaydı.

Bakan Selçuk, burada önemli noktanın sınıflara güvenli ve risksiz bir geri dönüş olduğunun altını çizdi. Selçuk, "Çocuklarımıza eğitim verelim derken sağlıklarıyla ilgili sorunlara yol açmak istemeyiz." dedi.

Buluşmada aileler ve çocuklar sayesinde pek çok şey öğrendiğini belirten Selçuk, "Salgın sonrasında mümkün olan en kısa zamanda düzenlenecek çalıştayla birlikte özel çocukların eğitimi konusunda daha fazla işler yapmak için huzurunuzda söz veriyorum." diye konuştu.(İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir