• DOLAR 8.783
  • EURO 10.316
  • ALTIN 494.64
  • ...
Vakıflar haftası etkinlikleri bu yıl gerçekleştirilemeyecek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

11-17 Mayıs Vakıflar haftası münasebetiyle Vakıflar Müdürlüğünün bölgedeki çalışmalarını aktaran Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, her yıl Eğil ilçesinde ve Mardin'de yapılan Vakıflar Haftası etkinliklerini Covid-19 salgınından dolayı gerçekleştiremeyeceklerini belirtti.

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğünün kurumsal kimliği hakkında bilgi veren Evsen, "Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde Diyarbakır, Mardin, Batman ve Bingöl olmak üzere 4 ilimiz var. Müdürlüğümüz, Vakıflar Genel Müdürülüğünün talimatlarıyla kanunlar çerçevesinde hizmetlerini sürdürüyor." dedi.

Sur ilçesinde meydana gelen çatışmalar neticesinde tahrip edilen tarihi dokuların restore edilmesi yönündeki çalışmalarını aktaran Evsen, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak vakıf-kültür varlıklarımız var ve bunların restorasyonları alanlarında çok ciddi işler yaptık. Özellikle 2015-2016 yıllarındaki terör saldırılarından dolayı Sur ilçemizde 20'ye yakın vakıf-kültür varlığımız büyük zarar görmüştü. Onların restorasyon ve açılışlarını gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

"Mülkiyeti bizde olan bir çok eserin restorasyon çalışmalarını bitirdik"

Coronavirus salgınından dolayı bazı programlarını ertelemek mecburiyetinde kaldıklarını ifade eden Evsen, "İnşallah restorasyonlarını bitirdiğimiz ve pandemi sonrası açılışlarını yapacağımız Hüsrev Paşa Camii ve külliyesi var. Mülkiyeti bizde olan bir çok eserin restorasyon çalışmalarını bitirdik. Bunların içerisinde camiiler, hamamlar, kervansaray, sivil mimari konutlar var ve bunların tümünün restorasyon çalışmalarını bitirdik. Projelerini çizdirip kuruldan gerekli onayı aldıktan sonra restorasyonlarına başladık."şeklinde konuştu.

 

"Restorasyon çalışmalarının yanında ihtiyaç sahiplerine de yardım yapılıyor"

Tarihi ve kültürel yapılara yönelik restorasyon çalışmalarının yanı sıra kurum olarak yaptıkları sosyal yardımlara da değinen Evsen, "Tabiki bunların yanında ayrıca sosyal yardımlarımız var. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak sorumluluğumuzda bulunan illerde her ay 5 bin 500 kişiye kuru gıda, yaklaşık bin öğrenciye burs, engelli ve yetim kardeşlerimize ayda 910 liralık nakdi yardım, 9 yabancı uyruklu vatandaşımıza ve 400 civarı üniversite öğrencimize burs desteğinde bulunuyoruz."diye belirtti.

"Vakıflar Haftası etkinliklerini bu yıl sosyal medya üzerinden kutluyoruz"

Vakıflar haftası etkinlikleri kapsamında geçmiş yıllarda yaptıkları çalışmaları aktaran Evsen, "Vakıflar Müdürlüğü olarak misyon vizyonu çerçevesinde gerçek manada güzel işler yaptık. Her yıl mayısın 2'nci haftasında kutlanan Vakıflar Haftasını, bu yıl 11 ile 17 mayıs tarihleri arasında kutluyoruz. Geçtiğimiz yıllarda burayı inanç merkezi haline getirdik." dedi.

Evsen, "Özellikle Eğil ilçesinde iki Peygamber Kabri, Hazreti Süleyman Camiinde 27 Sahabenin medfun bulunduğu türbeler, Mardin'de Sultan Şeyhmus Hazretlerinin Mezarı ve Nusaybin'de Zeynelabidin ile siti Zeynep Külliyelerinde yaptığımız restorasyon çalışmalarıyla bölgeyi adeta inanç merkezi haline getirdik." ifadelerini kullandı.

Covid-19'dan dolayı bu yılki etkinliklerin gerçekleştirilemeyeceğine dikkat çeken Evsen son olarak şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz çalışmaları ve külliye alanlarında yaptığımız Vakıflar Haftası programlarını bu yıl Covid-19 salgınından dolayı yapamadık. Seneye inşallah bunları telafi ederiz. Fakat bu yıl Vakıflar Haftasını sosyal medya üzerinden iletişim araçlarıyla kutluyoruz." (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir