• DOLAR 6.767
  • EURO 7.573
  • ALTIN 374.197
  • ...
Pazarlarda yeni genelgeye büyük oranda uyuldu
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Covid-19'a yönelik tedbir kapsamında pazarlarda maske kullanımı zorunluluğu Diyarbakır'daki pazar yerlerinde uygulanmaya başlandı.

Merkez Bağlar ilçesinde kurulan pazar yerinde zabıta sabah saatlerinde alana girişleri sınırlandırdı. Kapıları bariyerle giriş ve çıkış olarak ayıran zabıta ekipleri gelenlere dezenfektan verdi. Vatandaşların çoğunlukla pazar yerine maske ve eldiven takarak geldiği gözlenirken, bazılarının uyarıları dikkate almadığı görüldü.

"Önce sağlık diyoruz çünkü sağlık en büyük zenginliktir"

Pazarda giriş ve çıkışlarda maske ve eldiven kontrolünün iyi bir çalışma olduğunu söyleyen Bağlar Pazarcılar Dernek Başkanı Ramazan Kılıç, yayınlanan genelgeyi desteklediklerini söyledi.

Kılıç, "Son birkaç aydan beri ortaya çıkan virüsten dolayı herkes mağdur olduğu gibi pazar esnafı da mağdur oldu. Her şey para demek değildir. Tüm dünyada herkes salgın hastalıkla uğraşırken kimsenin 'Ben çok zarar ediyorum' dememesi gerekiyor. Önce sağlık diyoruz çünkü sağlık en büyük zenginliktir ve yayınlanan genelgeyi destekliyoruz." dedi.

"Virüsü azaltma noktasında güzel bir uygulamadır"

Bu konunun herkesi ilgilendirdiğini belirten Kılıç, "Herkesi ilgilendiren bir durum… Çocuklarımızın geleceği söz konusuysa bugünlerde herkes biraz zarar edebilir. Biz esnaflarımıza tezgahlarda maskesiz ve eldivensiz çalışmamalarını söylüyoruz. Pazar giriş-çıkışlarında vatandaşa dezenfektan veriliyor, ateşi ölçülüyor ve maskesiz içeri kimse alınmıyor. Bu da virüsü azaltma noktasında güzel bir uygulamadır." ifadelerini kullandı.

"Pazarda maskesiz ve eldivensiz alışveriş yapmaya gelenleri içeri almıyorlar"

Alışveriş için pazara gelen Talip Hüseyinoğlu, alınan önlemlerin halk sağlığı için iyi olduğunu söyledi.

Hüseyinoğlu, "Dün pazar yerleri için yayınlanan genelge halk sağlığı için önemlidir. Pazar önünde alınan önlemler bayağı iyi bir çalışmadır. Pazarda alışveriş yapan kişilerin eldivensiz, maskesiz içeri girmelerine izin verilmiyor. Buna benzer uygulamalar daha da olacak ve daha iyi olacaktır. " dedi.

"3 metre mesafe kuralı olduğundan çok daha rahat alışveriş yapılıyor"

Her hafta pazara geldiğini söyleyen Muhammed Canüzüm, sosyal mesafeden dolayı rahat alışveriş yaptığını söyledi.

Canüzüm, "Ben esnaflık yapıyorum ve buradaki pazar yerine her hafta geliyorum. Buradaki bazı esnaflar maskelerini takıyor. Bazıları da maske ve eldiven bulamadığı için takmıyor. Belediyenin bunlara dağıtması gerekiyor. Bu hastalık salgın bir hastalık olduğundan ı burada maske kullanmayan biri varsa herkese bulaştırabilir. Daha önce pazar yerleri iç içe sıkışıktı ama şu an 3 metre mesafe kuralı olduğundan çok daha rahat alışveriş yapılıyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir