• DOLAR 7.42
  • EURO 8.983
  • ALTIN 438.406
  • ...
Sağlam: “Tarım ve hayvancılığın idamesi için çalışmalar yapılmalı”

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, Türkiye’de şu ana kadar 425 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Coronavirus salgınının üretime olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için zamanında gerekli adımların atılması gerektiğine işaret etti.

Pandemi niteliği kazanan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam, şöyle dedi:

“Malum salgın nedeniyle dünyanın birçok yerinde olduğu gibi bizler de büyük bir musibeti yaşıyoruz. Yüce Allah bizleri ve bütün Müminleri korusun! Musibetin aylar süreceği konusunda değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu nedenle sağlık açısından gerekli önlemlere azami derecede riayet etmekle beraber, ekonomik hayatın idamesi için çalışmak ve bir düzen oluşturmak da lazımdır.”

Mevsim itibariyle tarım ve hayvancılık konusunda zamanında gerekli çalışmaların yapılmadığı takdirde geç kalınacağını belirten Sağlam, “Özellikle tarım ürünleri konusunda sıkıntı yaşanacağı bilinen bir gerçektir. Salgının aylarca süreceği ihtimaline göre tarım ve hayvancılık konusunda üretim yapabilecek tüm vatandaşların bir an evvel, Bilim Kurulu’nun belirlediği tedbirleri ve karantina şartlarına uyarak üretim için gerekli çalışmaları yapmaları tedbir açısından önemli bir katkı olacaktır.” dedi.

Sağlam, “Önümüzdeki günlerin daha sıkıntılı olabileceğini de dikkate alarak tarım işlerinde; büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığında veya başka iş kollarında üretim yapabileceklerin gerekli çalışmaları başlatmaları, önümüzdeki sıkıntılı dönemin atlatılması açısından önemli bir adım olacaktır. Musibetlerin genel olduğu zamanlarda herkese görevler düşmektedir. Üretim yaparak ekonomik hayata katkı yapanlar kadar diğer vatandaşların da tasarruf yaparak, harcamalardan kısarak ve zorunlu harcamaların dışındaki harcamaları erteleyerek bu sürece katkı sunmaları önemlidir.” diye konuştu.

Sağlam, şehirdeki ticaretin durduğunu, ancak tarıma elverişli arazileri olan veya hayvancılık mesleğini icra edebilecek vatandaşların söz konusu alanlara yönelmeleri, temel gıda maddelerinin üretimiyle ilgili yaşanacak zorlu günlerin atlatılması için faydalı olacağına işaret etti.  

Sağlam, son olarak şunu söyledi:

“Sınırlı sayıda memur ve görevlilerin dışında üretim yapabilecek insanlarımızın önemli bir kısmı bu süreçte çalışmamakta ve evlerinde kendilerini izole etmektedirler. Elbette salgından korunmak için gereken tedbirleri almak önemlidir ve gereklidir; ancak bununla beraber imkân sahibi vatandaşların bu sıkıntılı dönemi -yukarıda ifade edildiği gibi farklı alanlarda üretime katkı sağlayarak geçirmeleri daha hayırlı olacaktır.  Allah (azze ve celle) yar ve yardımcımız olsun! Bu musibeti atlatmayı hayırlısıyla nasip ve müyesser eylesin!” (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir