• DOLAR 6.867
  • EURO 7.724
  • ALTIN 392.079
  • ...
ABD ekonomisi koronavirüs riskiyle karşı karşıya

WASHİNGTON

Dünya genelinde hızla yayılan Kovid-19 salgını, yatırım, ticaret ve üretim bağlantıları üzerinden 20,5 trilyon dolarlık GSYH ile dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD için de risk oluşturuyor. Son olarak ABD'nin en büyük yatırım bankası ve finansal hizmet kuruluşlarından Goldman Sachs, ülke ekonomisi için 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme tahminini Kovid-19 salgını nedeniyle aşağı yönlü revize ederek 1,4'ten 1,2'ye indirdi. Uzmanlar, bu yıl yüzde 2 büyümesi öngörülen ABD ekonomisinin, turizm ve dış ticarette yaşanacak aksamalarla olumsuz etkileneceğini belirtti.

"ABD EKONOMİSİNDE 0,45 PUANLIK AZALIŞ BEKLİYORUZ"

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet,  Kovid-19 salgınının bu yılın ilk yarısında ağırlıklı olarak küresel ekonomiyi etkileyeceğini ancak salgının en büyük etkisinin Çin tarafından hissedileceğini söyledi. Salgının ABD ekonomisine yönelik olası etkilerine de değinen Sweet, "Kovid-19 salgınının bu yılın ilk çeyreğinde ABD ekonomisinde 0,45 puanlık bir azalışa neden olmasını bekliyoruz ama risklerin aşağı yönlü kalmaya devam etmesi ağırlık kazanıyor. ABD ekonomisine darbe, gayri safi yurt içi hasılada hizmet ihracatı olarak sayılan turizmdeki düşüşle gelecek. Tedarik zincirine yönelik aksaklıkları şu an için ölçmek zor ama bu da ABD ekonomisine bu yılın başından itibaren zarar verebilir." dedi.

"ÇİN'DEKİ FABRİKA KAPANMALARI TEDARİK ZİNCİRİNİ BOZDU"

ADP Araştırma Enstitüsü Başkanı Ahu Yıldırmaz da ABD ekonomisinin Kovid-19 salgınından olumsuz etkilendiğini söyledi. Çin'in dünyanın ikinci büyük ekonomisi olması nedeniyle salgının küresel büyümeyi tehdit ettiğine dikkati çeken Yıldırmaz, "Çin'deki fabrika kapanmaları tedarik zincirlerini bozdu ve bu da birçok işletmeyi olumsuz yönde etkiliyor." dedi. Yıldırmaz, Çin kaynaklı ürün ve parça eksikliğinin dünyadaki bütün şirketlerin üretimini etkilediğini belirterek, Moody's'in global ekonomi modeli hesaplamalarına göre, 2020'nin ilk çeyreğinde, Çin ekonomisinde büyümenin reel anlamda yüzde 2 azalacağını dile getirdi.

ABD TİCARETİNDE KORONAVİRÜS TEHDİDİ

ABD ekonomisinde Kovid-19 salgınından ilk etkilenen sektörlerden birinin turizm olduğuna işaret eden Yıldırmaz, Çin'e uçuşların durdurulduğunu ve havayolu şirketlerinin gelirlerinin etkilendiğini ifade etti. Yıldırmaz, belirsizliğin finansal piyasaları da "savunmasız" hale getirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Salgının bir diğer etkisini ABD üreticileri dış ticarette önemli bir şekilde hissedecektir. Özellikle, Asya'ya olan ABD ihracatı, talep azlığından düşüşe geçecektir. Asya'dan ithalata bağlı sektörlerde de yavaşlama görülecektir. İnşaat sektörü bunlardan biri. ABD üreticileri Asya'dan parça alamayacak ve bu da üretimleriyle istihdamı etkileyecektir. İşten çıkarmalar başlarsa, bu da tüketici harcamalarını azaltacaktır."

Kaynak, AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir