• DOLAR 6.621
  • EURO 7.303
  • ALTIN 337.73
  • ...
İran'la sınırlarını kapatan IKBY'de benzin kuyrukları oluştu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ikinci bir talimata kadar kontrolünde bulunan Hacı Omeran, Başmak ve Pervezhan gümrük kapılarında İran ile karşılıklı ticari geçişleri askıya aldı.

Benzin ihtiyacının bir kısmını İran'dan ithal eden IKBY'nin bu kararı, halk arasında endişeye neden oldu. Erbil ve Süleymaniyeli vatandaşların, benzin istasyonlarına akın etmesiyle birlikte metrelerce kuyruk oluştu.

Öte yandan IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil ise yaptığı yazılı açıklamada, Koronavirüs'e karşı tedbir amaçlı kapatılan sınır kapıları nedeniyle bölgede yakıt krizinin meydana geleceği iddialarının doğru olmadığını belirtti.

Adil, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile Koronavirüs hakkında yarın yapılacak toplantıda bu konunun da ele alınacağını vurguladı.

İran vatandaşlarına vize verilmiyor

Irak, 20 Şubat'ta, yeni tip Koronavirüs nedeniyle İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapatmış, gidiş-dönüş tüm uçak seferlerinin de askıya alındığını duyurmuştu.

Aynı zamanda, Bağdat yönetimi, Irak'a giriş yapmak isteyen İran vatandaşlarına yeni bir duyuruya kadar vize verilmeyeceğini belirtmişti.

IKBY İçişleri Bakanı Rebivar Ahmed de 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, İran'dan gelen Iraklı vatandaşların 14 gün boyunca tıbbi gözetimde tutulacağını bildirmişti.

Irak'ın Necef kentinde dün, İranlı bir öğrencide yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakası görülmüştü.

Kaynak, AA
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir