• DOLAR 15.877
  • EURO 16.844
  • ALTIN 942.556
  • ...
​Siirtliler: Üç ayları fırsat bilip, afetlerden ders çıkarmalı ve Rabbimize yönelmeliyiz
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

İçinde Regaip, Miraç, Berat Kandili ve Kadir Gecesi gibi önemli geceleri barındıran üç aylar, ibadetlerinin yapılması, Allah'a dua edip tövbelerde bulunması, çokça Kur'an-ı Kerim okunması ve nefis tezkeresi gibi ibadetlerin yapılması adına kaçırılmayacak bir fırsat olarak duruyor.

Üç ayların bütün İslam âlemi için kutsal olduğunu ve bu aylarda insanların biraz daha günahlardan uzak durmak için ibadetlere yönelmeleri gerektiğini söyleyen Eğitimci Yusuf Bağra, insanların bu aylarda daha fazla namaz, tövbe ve iyilik yapmaları gerektiğini belirtti.

Buğra, "Bu salgın hastalıklar, yıkımlar, depremler hepsi bizim için bir uyarıdır. İnsanların bunu dikkate alıp daha fazla kendilerini sorgulamaları gerekiyor. Acaba insanlık nerede yanlış yapıyor? Özellikle namazlarımıza dikkat etmemiz lazım, yavaş yavaş Kur’an’ı terk ediyoruz, onu anlamıyoruz. Namaz kılarken aynı tavuğun buğday topladığı gibi namaz kılıyoruz, namazımızdan bir şey anlamıyoruz. Namaz çoğaldıkça iyilikler çoğalır. Namaz azaldıkça da iyilikler azalır. Bu 2020 yılının bizim için bir işaret yılı olması gerekiyor. Gençlere, 3 aylarda tavsiyem: Bol bol Kur’an okumalı ve Kur’an’ı anlamaya çalışmalıdırlar." dedi.

"Farzları sünnetlerle süsleyerek bu üç ayları geçirmek gerekiyor"

Fırsatların kaçırılmaması ibadetlerle geçirilmesi ve farzların sünnetlerle süslenerek bu 3 ayların değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Fatih Ete, bu şekilde insanın hem kendisinin hem de ailesinin mutlu olabileceğini söyledi.

"Değerli, mukaddes günler, geceler ve aylar vardır. Yarın üç ayların başlangıcıdır, bu ayların ibadetle geçirilmesi gerekiyor." diyen Ete, "İnsan maddi ve manevi iki olgudan müteşekkildir. Mana doyurulmaz ise madde tek başına bir anlam ifade etmez. İkisinin birbirini tamamlaması gerekiyor. 3 aylar tefekkür ve zikirle geçirmekle daha iyi değerlendirilir. Bu vesile ile Allah, devlet ve milletimizi tabii afet ve musibetlerden muhafaza eder. Çünkü dua ve ibadetler bela ve musibetlerin define vesile olur. Gençlerin kendilerini tanımaları gerekiyor, kendilerini tanıdıklarında Allah’ı tanırlar. Allah’ı tanıdıklarında ise Allah’ın ve Peygamberinin dediklerini yaparlar." diye konuştu.

"Temiz bir tövbe ve günahlardan arınmış bir şekilde Ramazan ayını karşılamak gerekiyor"

Üç ayların Ramazan ayının müjdecisi olduğunu dile getiren Nasih Oran, "Güzel, temiz bir tövbe ile günahlardan arınmış bir şekilde Ramazan ayını karşılamak gerekiyor. Eğer biz gerçek anlamda tövbe edersek dünyayı saran afetler de defolacak. Bu aylarda bol bol Kur’an okumalı, ibadet etmeli, oruç tutulmalı, fakirler ve muhtaçlara yardım etmeliyiz. Boş vakitleri değerlendirerek camilere gitmeli ve özellikle cemaatle namaz kılmaya özen göstermeliyiz. Peygamber Efendimizin sünnetini sahabeler gibi yaşamamız gerekiyor. Bu vesileyle 3 ayların bütün İslam ümmetine hayır getirmesini diliyorum." dedi.

"3 ayları fırsat bilerek bol bol ibadet etmeliyiz"

Toplumsal olarak büyük bir çöküntü içerinde olduğumuza dikkat çeken Üniversite öğrencisi Serkan Şendur, "Bol bol Kur’an okumalı üzerimize düşen görevi yerine getirmemiz gerekiyor. 2020 yılında birçok doğal afet, salgın hastalıklar oldu, bunlar insanoğlu için büyük bir musibettir. Bu nedenle insanlar üç ayları fırsat bilerek bol bol ibadet etmeliyiz. Eğer biz Allah’a yönelirsek inşallah bu musibetler de başımızdan gider."

"Bütün gençlere tavsiyem Peygamber Efendimizin yolundan şaşmasınlar"

Yarın üç aylara gireceği için oldukça mutlu ve heyecanlı olduğunu söyleyen Muhammed Ümran Doğrusever, "Yarın ilk orucumuzu tutacağız, bütün gençlere tavsiyem Allah yolundan şaşmasınlar. Oruçlarını tutsunlar, Kur’an okusunlar, cemaatle namaza gitsinler. Gençlerimiz kötü yola gitmesinler. İnşallah yarın Peygamber Efendimizin güzel bir sünnetini ihya edeceğiz." ifadelerini kullandı

Üç ayların değerli günler olduğunu ifade eden 12 yaşındaki Yusuf Koyuncu da yarın birçok kişinin olduğu gibi kendisinin de oruç tutacağını ve bunun içinde babasının şimdiden hazırlık yaptığını kaydetti. Geceleyin ailece sahura kalkarak üç ayların ilk orucunu tutacağını belirten Koyuncu, 3 ayların bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini diledi. (İLKHA) 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir