• DOLAR 6.862
  • EURO 7.767
  • ALTIN 393.46
  • ...
Bingöl'de iki aile arasında 20 yıldır süren husumet barışla sona erdi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Aileler arasında başlayan husumetin sona ermesi için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arık, eski Bingöl Belediye Başkanı Hacı Ketenalp ile bazı kanaat önderleri öncülük etti.

İki aile arasında devam eden görüşmelerin ardından husumetli aileler, Bingöl'deki bir düğün salonunda düzenlenen barış töreninde bir araya getirildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ile Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek'in selamlama konuşmaları ile devam etti.

 

"Sözlerime, barış ve kardeşlik, sulh ve sükûnet, yakınlaşma ve kaynaşma için bir araya gelmeyi nasip eden Rabbimize hamd ederek başlamak istiyorum." Vali Kadir Ekinci, "Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de, ‘Mü’minler ancak kardeştir. Kardeşlerinizin arasını düzeltin’ buyuruyor. Bizler de bugün, bu inanç ve hassasiyetle kardeşlerimiz arasında barışı tesis için bir aradayız. Bu vesileyle, kavga, husumet ve dargınlık yerine birlik ve beraberliği, yardımlaşma ve dayanışmayı tesis eden her kardeşimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Barışa katkı sunan herkesten Allah razı olsun. İlimizin bilinen ve tanınan saygın ailelerinden Sarıdağ ve Alakuştekin ailelerinin her bir ferdine de barışa uzattıkları elleri için teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılan kardeşlerimize de bu vesileyle yüce Allah’tan af ve mağfiret diliyorum, mekanları cennet olsun. İnşallah bugün bu husumet bizlerin de şahitliğinde sona eriyor.  Yüce Allah tesis edeceğimiz barışı daim etsin. Bir daha hiçbir kardeşimize, hiçbir ailemize böyle acılar yaşatmasın.” dedi.

"Kan davalarının kazananı yoktur"

Ekinci şöyle devam etti: “Değerli hemşerilerim. Bizim dilimiz barışın dilidir. Selamın, güvenliğin ve esenliğin dilidir. Bizim dünyamızda insanlar birbirinin elinden ve dilinden emindirler. Bizim dinimizde rahmet gazabı, iyilik kötülüğü, adalet fitneyi geçmiştir. Bizim inancımızda fesat şeytanları bağlanmış, üzerimize dostluk ve kardeşlik bereketi yağmaktadır. Bizim kardeşlerimiz birbirlerine selam ve esenlik dilerler; birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye ederler. Bizim insanımız hayır ve hasenatta yarışır. Dünyada da ahirette de sadece iyiliğe talip olur. Bizim terbiyemiz, dirlik ve düzen olsun için önce komşusuna sonra kendisine istemeyi öğretir. Bu ahlak ve hassasiyet ile düzenlenen barış programının, arasında husumet bulunan diğer kardeşlerimize de örnek olmasını diliyorum. Barışın ruhu dalga dalga ilimize, ülkemize ve bütün insanlığa yayılır inşallah. Kıymetli misafirler, ülkemiz ve milletimiz sıkıntılı süreçlerden geçiyor. Bingöl’ümüzün cesur ve mütedeyyin insanlarına yakışan, birliktir, beraberliktir, dostluktur, kardeşliktir. Değerli kardeşlerim şunu çok iyi bilelim ki ‘kan davalarının kazananı yoktur.’ Her iki taraf da kaybedendir. Bunu yanında sadece taraflar değil, tüm toplum kaybedendir. Zamanımızı, emeğimizi, huzurumuzu, sıcak yuvalarımızı, çocuklarımızın geleceğini kaybediyoruz. Yüce rabbimizin şiddetle yasakladığı ve peygamber efendimizin de Veda Hutbesinde ‘ayaklarımın altına alıyorum’ dediği bu türden hadiselerin bir daha tekrarlanmamasını, hiçbir kardeşimizin ve ailemizin bu acıya maruz kalmamasını temenni ediyorum. Şerden uzaklaşmayı ve hayırlarda buluşmayı nasip eden rabbimize hamdolsun. Fitneden ve zulümden uzaklaşıp ihsanda, ikramda ve af yolunda buluşmayı nasip eden rabbimize hamdolsun. Barışımız ve kardeşliğimiz, dirliğimiz ve düzenimiz daim olsun diyor hepinizi saygıyla selamlıyorum. Allah’a emanet olun.”

"Kavga olabilir, ihtilaf olabilir önemli olan bunları sürdürmemek"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz da şunları söyledi:

“Bugün gerçekten çok hayırlı bir iş için toplanmış bulunuyoruz. Bende öncelikle bizim bir araya gelmemizi sağlayan, bu güzel hayırlı işe vesile olan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Tabi en büyük teşekkürü ailelere yapmak istiyorum. Alakuştekin ve Sarıdağ ailelerine. Özelliklede Alakuştekin ailesine. Çünkü affetmek büyüklüktür. Hepimiz insanız. Etten, tırnaktan varlıklarız. Cenab-ı Allah insanları yaratmış, insanlar başından beri birtakım hatalar yapmıştır. Hepimizin atası olan Hazreti Adem’den başlayarak bugüne kadar hata yapmayan bir kul yok. Ama önemli olan hatadan dönebilmek, tövbe edebilmek ve bir sorun varsa onu geleceğe taşımamak. Bir yerde noktalayıp geleceğe farklı bir şekilde bakabilmektir. Çok şükür bugün bunu görüyoruz. Yine Cenab-ı Allah bize kardeşlerinizin arasını düzeltin, ıslah edin, barıştırın diyor. İnsanoğlunun olduğu yerde ihtilaf bitmez. Her zaman kavga olabilir, ihtilaf olabilir. Önemli olan bunları sürdürmemek, bir yerde bunlara bir son verip geleceğe yine birlik ve beraberlik içerisinde yürüyebilmek kardeşlerimizin arasını düzeltmek bizim için bir emirdir. Cenab-ı Allah’ın bir emridir. Bu emri bugün yerine getiriyoruz hep birlikte. Barış gerçekten her şeyden daha güzeldir. Barışı yapanlar da büyük insanlardır. Barışmak, affetmek insanı zayıf düşürmez, küçültmez aksine daha kuvvetli yapar, daha büyük yapar. Bu çerçevede özellikle affetme yeteneğini, başarısını gösteren kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Allah onlardan razı olsun.”

İki aile arsında yıllardır süren husumeti sona erdiren ‘barış ve kardeşlik’ programı, İl Müftüsü Muharrem Genç tarafından yapılan dua sonrasında Sarıdağ ile Alakuştekin ailelerinin tokalaşıp, sarılmaları ile sona erdi.

Programa; Vali Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl (İLKHA) 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir