• DOLAR 6.617
  • EURO 7.298
  • ALTIN 336.77
  • ...
İşgal rejiminden Gazze'de yeni avlanma mesafesi

Kudüs
Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işgal rejiminin yerel saatle yarın sabah 06.00'dan itibaren geçerli olmak üzere Gazze Şeridi'nde avlanma mesafesini 10 milden 15 mile çıkarma kararı aldığını söyledi.

Ayaş, balık avlama mesafesinin Gazze kentinden güneydeki Refah kentine kadar 15 mile çıkarılacağını, kuzeydeki bölgede ise avlanma mesafesinin 6 milde sınırlı kalacağını belirtti.

işgal rejimi, 5 Şubat'ta Gazze açıklarında balık avlama mesafesini 15 deniz milinden 10 mile düşürmüştü.

işgal rejimi, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

Tel Aviv yönetimi, Filistinli direniş gruplarıyla yaşanan gerilimleri gerekçe göstererek Gazze Şeridi’ndeki balıkçıların avlanma mesafesini sık sık düşürüyor.

Filistinli Balıkçılar Sendikası verilerine göre, Gazze'de yaklaşık 4 bin kişi balıkçılık yapıyor ve bu yolla 50 bin kişinin geçimini sağlıyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü ile işgal rejimi arasında 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması'na göre Filistinliler, herhangi bir işgal rejimi müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip ancak işgal rejimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

Kaynak, AA

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir