• DOLAR 8.354
  • EURO 9.929
  • ALTIN 487.508
  • ...
Gaziantep Ticaret Borsa'sından Antep fıstığına destek talebi

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ve Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antep fıstığı sektör temsilcilerinden oluşan heyetle birlikte, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'yi ziyaret etti.

Antep fıstığına tarımsal ürün desteği sağlanması hususunda, Gaziantep Ticaret Borsası tarafından hazırlanan raporu Bakan Yardımcısı Nebati'ye sunan heyet, Antep fıstığının Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ekonomisine sağladığı katkılar, sektörde yaşanan sorun ve çözüm önerileri ile ilgili bilgi verdi.

Yaptıkları ziyaret ile ilgili bilgi veren Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, en az fındık kadar stratejik öneme sahip olan Antep fıstığının, üretiminin artırılması ve çiftçinin daha fazla fıstık üretimine yönlendirilmesi için kilo başına veya fındıkta olduğu gibi dekar başına 170 TL alan bazlı gelir desteği verilmesinin elzem olduğunu dile getirdi.

Gaziantep ve ilçelerinin yanı sıra Siirt, Şanlıurfa, Adıyaman il ve ilçelerinde yüksek miktarda üretimi yapılan Antep fıstığının, destekleme ile önemli bir gelişim aşaması kaydederek katma değerinin daha da artacağını savunan Akıncı, Antep fıstığına ürün bazında destekleme verilmesi konusunda da gerekli düzenlemelerin gündeme alınmasını talep ettiklerini belirtti.

Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu da Antep fıstığına tarımsal ürün desteği verilmesini istediklerini söyledi.

Tiryakioğlu, Antep fıstığına tarımsal destek verilmesinin üreticiyi teşvik edeceği gibi kayıt dışılığın da önüne geçilmesine katkı sunacağını belirterek, "Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'nin 27 farklı il ve ilçesinde on binlerce kişiye ekmek kapısı olan Antep fıstığı, destekleme programının dışında kalmasından dolayı üretici ve işletmeciler çeşitli sorunlarla karşılaşmakta. Antep fıstığı üretim miktarının artırılarak bölge ve ülke ekonomisine olan katma değerin istenen seviyeye çıkarılması için atılacak en önemli adımı Antep fıstığına prim desteği verilmesi olarak görmekteyiz." dedi.

Antep fıstığına destek sağlanmasının sektörde kayıt dışı ekonomiyi de önemli ölçüde engelleyeceğine işaret eden Tiryakioğlu, "İlk bakışta fıstığa verilecek prim desteği önemli bir gider kalemi gibi görünse de yapılan kâr zarar hesaplamalarına bakıldığında ürünün tümünün kayıt altına alınması ile devletin alacağı stopaj ve BAĞ-KUR primi ile kâra geçeceği net bir şekilde görülmektedir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir