• DOLAR 6.619
  • EURO 7.233
  • ALTIN 342.38
  • ...
Tesla'nın Almanya'daki fabrikasına çevreci freni

EKONOMİ SERVİSİ

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Almanya'nın Brandenburg eyaletinin Grünheide kentinde kurmayı planladığı fabrika için ağaç kesiminin geçici olarak durdurulmasının ardından tartışmalar sürüyor.

ABD'li şirket Tesla'nın planladığı tesisler için Grünheide'de Perşembe akşamı başladığı ağaç kesimi Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi tarafından hafta sonunda geçici olarak durduruldu.

Mahkemeden yapılan açıklamada, önce bölgede ağaçların kesilmesine karşı çevre örgütü Brandenburg Yeşil Lig'in Frankfurt Oder İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun karara bağlanması gerektiği belirtildi.

Çevre örgütü Yeşil Lig, 14 Şubat Cuma günü mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Grünheide'de fabrika kurararak Temmuz 2021'den itibaren üretime başlamayı planlayan Tesla, bölgede sanayi alanı olarak düşünülen, ancak bir bölümü ormanlık olan bir arazi satın almıştı.

 Eyalet Çevre Dairesi'nden gerekli izni alan Tesla, Perşembe günü ağaç kesimine başlamıştı. Ancak nihai inşaat izni henüz alınmamıştı.

EKONOMİ UZMANINDAN UYARI

Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Marcel Fratzscher de planlanan Tesla fabrikasının çalışmalarının durdurulmasını eleştirdi.

Büyük, önemli projelerin hayata geçirilmesinin Almanya'da sıklıkla zorlaştırıldığını ifade eden Fratzscher, Tesla'ya ilişkin yaşananların ülkedeki gereksiz ve verimsiz bürokrasinin "Alman ekonomisinin refahı ve rekabet gücü için bir fren" oluşturduğunu söyledi.

Kaynak, dw

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir