• DOLAR 7.668
  • EURO 8.921
  • ALTIN 459.37
  • ...
Mustafa Kemal büstüne kartopu atmanın bedeli: Okul nakli!

Olay, 6 Şubat Perşembe günü Gaziler İmam Hatip Ortaokulu'nda meydana geldi. İddialara göre, beden eğitimi dersinde bir öğrenci, Mustafa Kemal büstüne kartopu attı. Beden eğitimi öğretmeninin durumu okul yönetimine bildirmesi üzerine söz konusu öğrenci, ailesiyle yapılan görüşmenin ardından başka bir okula nakledildi.

Öğrenci velisi yaşananları anlattı

Sosyal medya hesabı üzerinden duruma tepki gösteren baba Bilal Bilen, 12 yaşındaki 7'nci sınıf öğrencisi kızının Atatürk büstüne kartopu attığı iddiasıyla, beden eğitimi öğretmeni tarafından çocuk şube polisine şikayet edildiğini ifade etti.

Beden eğitimi öğretmeninin, "Bu öğrenci hakkında resmi işlem yapılması için dilekçe vereceğim, gerekli yaptırım uygulanmazsa dosyayı bizzat takip edeceğim." diyerek olayın resmi makamlara bildirilmemesi halinde adeta okul müdürüne gözdağı verircesine konuştuğunu aktaran Bilen, bunun neticesinde kızının başka okula naklinin yapıldığı belirtti.

"Bulabilirsen git Atatürk'ten özür dile!"

Baba Bilen, "Çocuk önce olayın ciddiyetinin farkına varamıyor. Sonra beden eğitimi öğretmeninden özür diliyor, 'bir daha yapmam öğretmenim' diyor. Fakat öğretmen 'Kızım benden neden özür diliyorsun? Bulabilirsen git Atatürk'ten özür dile.' diyor. Çocuğa resmen bütün yolları kapatıyor." dedi.

Bu ifadelerin sosyal medyada yayılması üzerine bir çok kullanıcı Baba Bilen'e destek mesajları attı, paylaşımlarda bulundu.

Avukat Özdemir: "Heykele kartopu değdi diye 12 yaşındaki çocuğu linç etmek faşizmin en ileri seviyesidir"

Avukat Kerami Özdemir de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, "12 yaşındaki çocuk kartopu oynarkene Atatürk heykelinin yüzüne kar topu değmiş... Vay sen misin Atatürk'ümüze kartopu vurdun... Hem Atatürk'ün çocuk sevgisinden bahsedip hem heykele kartopu değdi diye 12 yaşındaki çocuğu linç etmek faşizmin en ileri seviyesidir. 12 yaşındaki çocukta suç işleme kastı olur mu? Olsa bile ne derecede olur? Çocuklarınızın Atatürk Anıtlarının civarında oynamasına izin vermeyin... Allah korusun beklemediğiniz bir anda adliyelik olabilirsiniz sonra çocuk ve velisi hakkında 5816'dan dava açılır... Açılan davaya CHP, Eğitim İş Sendikası ve ADD de gelir. Keza evinizde beslediğiniz hayvanlarınıza da mukayyet olun... Malatya'daki Gülsüm inek olayını hatırlatırım... Ahırdan firar eden Gülsüm inek, Atatürk heykelini devirmiş olay adliyelik olmuş, ineğin sahibi korkusundan ineği satmak zorunda kalmıştı. Keza 2 yıl önce Atatürk rahatsız oluyor diyerek Anıtkabir bahçesindeki çocuk parkı da kaldırılmıştı." İfadelerini kullandı.

Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü de çocuğu suçladı

Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü ise söz konusu iddialar üzerine bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, öğrencinin başka okula nakledilmesinin asıl sebebinin büste atılan kartopu olmadığı ileri sürüldü.

Açıklamada, şöyle denildi: "13 Şubat 2020 Perşembe günü bazı sosyal medya organlarında bir öğrencimizin zorla okul naklinin yaptırılması iddialarına ilişkin olarak; 6 Şubat 2020 Perşembe günü Gaziler İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenciler Beden Eğitimi dersinde kartopu oynarken Atatürk Büstüne kartopu isabet etmesi sonucu öğrenciler ilgili ders öğretmeni tarafından uyarılmasına rağmen bir öğrencinin bu davranışlarına devam etmesi sonucu ilgili ders öğretmeni tarafından okul idaresine yazılı bilgi verilmiştir.  Olaydan bir gün sonra aynı öğrencinin okulda bir kavgaya karışması sonucu öğrencini velisi öğrencinin genel durumu hakkında görüşme yapılmak üzere okula çağrılmıştır. Bu görüşmede öğrencinin davranış bozuklukları sergilediği okula geldiği günden beri rehberlik servisinde öğrenci ile sürekli görüşmeler yapılmasına rağmen öğrencinin okula uyum sorunu yaşadığı öğrenci velisine ifade edilmiştir.  Öğrencinin okul değiştirmesinin uygun olacağı öğrenci velisine bildirilmiş bunun üzerine öğrenci velisi kendi yazılı talebi üzerine öğrencisini başka bir okula nakil etmiştir. Olayla ilgili inceleme ve soruşturma Valiliğimizce başlatılmıştır." (İLKHA)

 

 Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir