• DOLAR 8.77
  • EURO 10.421
  • ALTIN 498.78
  • ...
Diyarbakır'da mescidin yanında bulunan bar, halkı rahatsız ediyor
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Her gün onlarca vatandaşın ibadet ettiği Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Ali Emiri 5. Sokak'ta bulunan Maden Tetkik Arama Mescidi'nin bitişiğinde, mahalle sakinlerinin defalarca imza toplamalarına rağmen kapatılmayan bar, mahalle halkını rahatsız ediyor.

Mescit cemaatinden Ali Anılır, "Öncelikle burası mescit yeri değildir. Mescit yeri olabilmesi için açık alan, temiz ve hava alan bir yer olması gerekiyor. Ayrıca mescit içerisinde ısınmak için ne kalorifer ne de doğal gaz var. Hemen karşıdaki otelin arazisi üzerinde 35 yıllık mescidimiz vardı. Otel yapılınca yıkıldı ve buraya taşındı." ifadelerini kullandı.

"Bar ve mescidin yan yana olması dinimize uymayan bir durumdur"

Yetkililerin bir an önce bu duruma el atması ve kalıcı bir çözüm sağlamaları adına mescidin yakınında bulunan barın derhal kapatılması gerektiğini söyleyerek yetkililere çağrıda bulunan Anılır, "Bar ve mescidin yan yana olması dinimize uymayan bir durumdur. Bundan dolayı ben buradan yetkililere sesleniyorum; yan taraftaki bar kapatılsın. Burada bulunan bütün mahalle sakinleri de bu bardan rahatsızdır. Gece bardaki müzik seslerinden dolayı uyuyamıyoruz. Bizler defalarca kapatılması için bar sahibinin yanına gittik. Bize 'Bakanlıktan belge var' diye cevap veriyor. Fakat yetkililer isteseler bir saniyede burayı kapatırlar." şeklinde konuştu.

 

"Mescit cemaati olarak çok rahatsız oluyoruz"

Yaşanılan bu durumdan son derece rahatsız olduklarını dile getirerek, mahalle sakinleri olarak geceleri bu uygunsuz mekânda çalınan müziklerden dolayı uyuyamadıklarını ve sürekli kargaşanın olduğunu belirten mescit cemaatinden Sadık Sayar, "Burada her gün kavga gürültü oluyor. Biz bu durumdan mescit cemaati olarak çok feci bir şekilde rahatsız oluyoruz. Yani huşu içinde namazımızı kılamıyoruz. Mescidin etrafında serseriler toplanıyor. Hatta bazen silahlar sıkılıyor. Mescidin yanı başında barın olması kanunlara aykırı değil mi? Biz yetkililerden rica ediyoruz. Bu konuyla ilgilenmelerini istiyoruz." dedi. (Cihat Altun/Bilal Kaymaz-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir