• DOLAR 8.134
  • EURO 9.724
  • ALTIN 456.449
  • ...
Çin'den Türkiye'ye koronavirüs teşekkürü

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, sosyal mesajlaşma uygulaması WeChat üzerinden düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Çin'e koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda gönderdiği maske ve tıbbi kıyafet yardımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hua, bu yardımın Türkiye'nin Çin halkına yönelik dostane duygularını somutlaştırdığını belirterek, "Çin, salgınla mücadelenin kritik döneminde tedarik ettiği tıbbi malzemelerden dolayı Türkiye'ye teşekkür ediyor" dedi.

TÜRKİYE İÇİN "KARA GÜN DOSTU" BENZETMESİ
Türkiye, 31 Ocak-1 Şubat'ta salgının ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde yaşayan Türkiye vatandaşlarını getirmek için gönderdiği askeri kargo uçağıyla tıbbi malzemeler de göndermişti.

Bu kapsamda, 1000 biyolojik tehlike tulumu, 93 bin 500 filtreli maske, bin tek kullanımlık koruyucu kıyafetin bulunduğu Türk Hava Kuvvetlerine ait A400M kargo uçağı, tıbbi malzemeleri Çin tarafına teslim ettikten sonra Türkiye vatandaşlarını alarak Türkiye'ye dönmüştü.

Türkiye'nin tıbbi yardımı, ülkenin sosyal paylaşım platformlarından WeChat ve Veybo'da çok olumlu yorumlar almış, Çinliler Türkiye için "kara gün dostu" benzetmesi yapmıştı.

Diğer yandan Çin Dışişleri Bakanlığı salgınla mücadele kapsamında pazartesiden bu yana günlük basın toplantısını WeChat üzerinden yürütüyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir