• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Malatya'da depremde hasar gören evlerin yıkım çalışmaları sürüyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Elâzığ Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde, Malatya'nın Doğanyol ilçesinde şimdiye kadar yapılan tespitlerde 128 ev yıkılmış, 413 evde ağır hasar, 131 evde az hasar oluşmuş, biri küçükbaş olmak üzere 60 hayvan da telef olmuştu.

Pütürge ilçesinde ise 135 ev yıkılmış, 2 bin 328 evde ağır hasar, 987 evde az hasar, 7 büyükbaş hayvan olmak üzere 27 hayvan da telef olmuştu.

Doğanyol ilçe meydanındaki yemek dağıtımına katılan Vali Baruş ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, mobil yemek aracını inceleyip vatandaşlara yemek dağıttılar.

Malatya Barosunca toplanan yardımları ilçeye ulaştıran Baro Başkanı Enver Han ile bir süre sohbet eden Vali Baruş, duyarlılıklarından ötürü kendisine teşekkür etti.

Gökçe Mahallesinde ağır hasarlı binaların yıkım işlemini gözlemleyen Baruş ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, vatandaşın depremin olumsuz etkilerinden bir an önce kurtulması için yıkımların hızla devam edeceğini söyledi.

Baruş, "Deprem neticesinde onlarca vatandaşımız yaralandı. Yüzlerce binada ağır hasar ve göçükler oluştu. Gökçe Mahallesinde de önemli oranda göçükler var. Bu hasarlı binaların yıkımına başladık. Vatandaşlarımızın psikolojisinin düzelmesi amacıyla bu manzaraları mümkün olduğunca çabuk ortadan kaldırmak istiyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediye ekipleri bu yıkım çalışmalarına başladılar. Bu olumsuz havanın değişiminin hemen ardından vatandaşlarımızın barınabileceği güzel mekanlar inşa etmek için çalışmalara başlayacağız. TOKİ bölgesinde yer tespit çalışmalarına başlandı. Bu mahallemizde acil ihtiyaca binaen konteyner kent kuracağız. Daha sonra ise kalıcı konutların yapımına başlayacağız. İnşallah bu sene içerisinde bu yaraları saracağımıza inanıyorum." dedi.

Baruş ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Gökçe Mahallesindeki incelemelerin ardından Pütürge ilçesine geçtiler.

Pütürge'de, depremde hayvanları telef olan bir çiftçiye, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen 20 küçükbaş hayvan, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit tarafından teslim edildi.

Baruş ve beraberindekiler Pütürge konteyner kent alanını inceledikten sonra ilçeden ayrıldılar. (Mehmet Aslan-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir