• DOLAR 8.66
  • EURO 10.349
  • ALTIN 495.34
  • ...
Bitlisliler Elazığ'daki depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber oldu
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Dün akşam saatlerinde merkez üssü Elâzığ Sivrice'de meydana gelen ve şu ana kadar 22 vatandaşın hayatını kaybettiği ve binin üzerinde yaralının olduğu 6,8 şiddetindeki depremin yaralarını sarmak için ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Bitlis'te de yardım seferberliği başlatıldı.

Tatvan Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyasına Tatvan Kızılay Şubesi, STK ve vatandaşlar destek verdi.

Kısa sürede çok sayıda battaniye, ısıtıcı ve ihtiyaç olan malzemeler toplandı. Toplanan malzemeler araçlara yüklenerek, deprem bölgesine göndermek üzere hazırlandı.

Düzenlenen kampanya ile ilgili açıklamada bulunan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, kampanyaya vatandaşların göstermiş olduğu duyarlılığın kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini söyledi.

Elazığ ve Malatya'daki depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber olduklarını dile getiren Geylani, "Üzülerek söylüyoruz dün akşam saatlerinde Elazığ'da 6,8 şiddetinde bir deprem yaşandı. Bu depremi il ve ilçemizde de hissettik. Bölgeyle irtibat halindeyiz. İlk aracımız personelimizle birlikte sabah saatlerinde yola çıktı. Vatandaşlarımız da bir şekilde yardım yapmak istiyorlardı. Belediye olarak hazırlıklarımızı başlattık. Hem sosyal medyada hem de telefon ile bizimle iletişime geçmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili hız bir şekilde kampanya başlattık." dedi.

 

"Yardımlarımız inşallah en kısa sürede bölgeye intikal edecek"

Beklentilerinin üzerinde kampanyaya destek geldiğinin altını çizen Geylani, şunları söyledi:

Gerçekten de hemşerilerimiz bu konuda çok hassas davrandılar. Kısa süre içinde vatandaşlarımız ihtiyaç olan malzemeleri getirmeye başladılar. Depremin kış mevsiminde olması yaşam şartlarını daha da zorlaştırdı. Her ne kadar ciddi anlamda bir yıkım olmazsa bile artçı sarsıntılardan dolayı tedirginlik var. Evine giremeyen vatandaşlarımız, battaniye ve ısıtıcıya ihtiyaç duymaktadırlar. Bununla birlikte temiz su, çocuk bezi, gıda ve benzeri ihtiyaçları bulunmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılayacak malzemeleri topladık. Birazdan araçlarımız çıkacak. İnşallah en kısa sürede bölgeye intikal edecek. İhtiyaç halinde vatandaşlarımızdan gelecek yardımları bu alanda toplayacağız. Allah bu tür afetlerden hem ülkemizi hem de bölgemizi korusun. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun. İlçe olarak yaralarına bir melhem olmak adına çalışma başlattık. Bu duyarlılığından dolayı tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz.

"Rabbim bir daha böyle bir deprem ve acıyı göstermesin"

Kızılay Tatvan Şubesi olarak, depremzedelerin yaralarını sarmak için başlatılan kampanyaya destek verdiklerini hatırlatan Kızılay Tatvan Şube Başkanı Battal Taşar, "Dün akşam Elâzığ ve Malatya'da meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem, can ve mal kaybına neden olmuştu. Rabbim bir daha böyle bir deprem ve acıyı göstermesin. Kızılay Tatvan Şubesi olarak, Tatvan Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları ve Tatvan halkıyla birlikte Elâzığ ve Malatya'daki kardeşlerimizin bir nebze de olsa yaralarını sarmak için burada giysi, gıda ve her türlü yardım malzemelerini topladık. Akşama doğru inşallah ulaştıracağız. Meydana gelen deprem büyük ve son derece acı vermiştir. Rabbim böyle bir depremi bir daha yaşatmasın. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum." diye konuştu.

"Nice badireleri atlattık ve bunu da inşallah atlatacağız"

İnşaat Mühendisleri Odası Bitlis Temsilcisi İnşaat Mühendisi Cengiz Şahin ise, gün birlik ve kardeşlik günü olduğunu vurgulayarak, oluşturulan algılara itibar edilmemesi gerektiği belirtti.

Şahin, "Maalesef dün akşam yine üzücü bir olay yaşadık. Elâzığ merkez üssü olmak üzere Malatya ve 6 ülkede hissedilen acı bir deprem yaşadık. 6,8 şiddetindeki deprem, derinliği yüzeye çok yakın olduğundan dolayı hemen hemen tüm illerde eşit derecede hissedildi. 22 vatandaşımız da şu an enkaz altında kurtarılmayı bekliyor. Bizler de Elâzığ'daki ticaret odalarıyla geceden beri irtibat halindeyiz. Temennimiz can kaybının artmamasıdır. Buradan dualarımızla birlikte göndereceğimiz en büyük desteğimiz, gıdadan ziyade özellikle battaniye ve ısıtıcı gönderilmesi gerekiyor. İnşallah bu gece kimse dışarda geceyi geçirmeyecek. Bizler de Tatvan halkı, belediyesi, Tatvan ve Bitlis'teki sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar olarak kenetlendik. Bugün, birlik günüdür. Bazı olayları provoke etmeye çalışan insanlar var. Onlara kimse kulak asmasın. Nice badireleri atlattık ve bunu da inşallah atlatacağız. Emeği geçen, katkıda bulunan ve bulunacak herkese teşekkür ediyoruz. Basın mensuplarına bu hususta duyarlı davrandıklarından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz." dedi.

Tatvan halkının gönlünü ve yüreğini ortaya koyarak, Elâzığ ve Malatya'daki depremzede kardeşlerinin yaralarını sarmak için seferber olduğunu dile getiren AK Parti Tatvan İlçe Başkanı Cemil Sayılgan, duyarlılıklarından dolayı Tatvan halkına teşekkür ederek, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Ellerindeki bütün battaniye ve gıda kolilerini gönderdiklerini belirten İnsani Yardım Vakfı (İHH) Bitlis Temsilcisi Muzaffer Taşçan, ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Taşcan, "Bitlis İHH olarak, Elâzığ depremindeki kardeşlerimiz için sabah saatlerinde 9 kişilik arama kurtarma ekibimizi gönderdik. Elimizde bulunan bütün battaniye ve gıda kolilerini gönderdik. Şu an ikinci ekip hazırlığını yapıyoruz. Elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız. Oradaki kardeşlerimizin yaralarını sarmaya devam edeceğiz." dedi.

Umut Kervanı Vakfı Tatvan Temsilcisi Mahmut Faruk ise, Elazığ'daki depremzedelerin yaralarını sarmak için ilçede başlatılan kampanyaya tüm üyeleriyle birlikte destek verdiklerini ve yaraları sarmaya devam edeceklerini belirtti. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir