• DOLAR 7.558
  • EURO 8.983
  • ALTIN 474.05
  • ...
Üroloji Uzmanı Dr. Ali Yıldız: "Sünnet idrar yolu enfeksiyonunu önlemede önemlidir"

Sünnetin faydaları üzerine sayısız çalışma olmasına rağmen, zamanlaması için verilmiş kesin bir karar hala yoktur.

Çocuk psikolojisi uzmanları 3-6 yaş arası yapılmasının sakıncalı olduğunu söyleseler de bu fikir hala bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yenidoğan döneminden itibaren sünnet, alanında uzman kişilerce kapsamlı hastanelerde güvenle yapılabilmektedir.

Sünnet ile ilgili merak edilenler hakkında konuşan Üroloji Uzmanı Dr. Ali Yıldız, "Sünnet, idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesi başta olmak üzere birçok faydası olan cerrahi bir işlemdir. Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir." dedi.

Yarıyıl tatili sünnet için uygun zaman mıdır?

Yıldız, "Sünnet sonrası ilk 24 saat çok önemlidir. Sünnet olanların ilk hafta aşırı hareketlilikten kaçınmaları gerekmektedir. Bu mevsimde, havalar soğuk olduğu için çocuklar için evde istirahat etmek daha kolay olmaktadır. Yazın dışarıda bisiklet binmek, parkta oynamak gibi yapılan aktiviteler bu dönemde yapılamadığı için sünnet sonrası dönem daha rahat geçmektedir. Aynı şekilde; çocukların okuldan ve derslerinden uzak kalmamaları açısından, yarıyıl tatili sünnet için daha uygun olmaktadır." diye konuştu.

Sünnetin, basit bir işlem gibi görünse de ciddi komplikasyonları olabilen önemli bir cerrahi işlem olduğunu hatırlatan Yıldız, bu sebeple üroloji veya çocuk cerrahi uzmanları tarafından ameliyathane şartlarında lokal veya genel anesteziyle yapılması gerektiğini söyledi.

Sünnet öncesi muayene gerekli midir?

Sünnet sırasında veya sonrasında yaşanabilecek sıkıntıları önlemek için, çocuğun, işlem öncesi sünneti yapacak hekim tarafından muayene edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, "Hipospadias varlığı (erkek çocuklarında doğuştan gelen bir hastalık) durumunda, sünnet kesinlikle yapılmamalıdır. Ailede veya kendisinde kanama rahatsızlığı öyküsü bulunan çocuklara mutlaka, öncesinde kan testleri yapılmalıdır. Yine çocuğun ek rahatsızlıkları ile ilgili doktor mutlaka bilgilendirilmelidir." şeklinde konuştu.

Sünnet sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Yıldız, "Sünnet sonrası ilk 24 saat, ağrı kesici kullanımı gerekebilmektedir. 3 gün boyunca doktor tarafından verilen krem, dikiş yerlerine sürülmelidir. Çocuklar sünnet sonrası birkaç gün içinde, duşa girebilirler. Cerrahi olarak iyileşme 3 gün içerisinde olsa da görüntü olarak iyileşme 3 haftayı bulur." ifadelerini kullandı. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir