• DOLAR 7.648
  • EURO 8.905
  • ALTIN 455.82
  • ...
​Antep savunmasının sembol isimlerinden Şehit Mehmet Kamil ve annesi dualarla anıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Sömürgeci Fransa'nın Antep'i işgalinde annesinin çarşafına el uzatan işgalci Fransız askerlerine karşı çıkması sonucu 14 yaşında şehit edilen ve Antep savunmasının sembol isimlerinden biri olan şehit Mehmet Kamil, şehadetinin 100'üncü yılında rahmet ve dualarla anılıyor.

Bu kapsamda 3 ayrı noktada program düzenlendi. İlk program Şehitkamil Meydanı içerisinde yer alan Şehitkamil anıtı önünde başladı. Şehit Mehmet Kamil ile annesi Hatice Dilek için gerçekleştirilen törende yapılan konuşmalarda, Şehit Kamil'in Gaziantep için çok önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çekildi.

Konuşmaların ardından "Şehitkamil'e Mektup Yarışması"nda birinci olan mektup okundu ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Buradaki programın ardından yaklaşık 3 yıl önce kayıp mezarı tespit edilen Hatice Dilek için anma programı düzenlendi. Hatice Dilek'in mezarının başında Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Yakar, Asri Mezarlık'ta düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Hatice Dilek'in oğlu Kamil ile 21 Ocak 1920'de babasının evinden çıktıkları sırada 3 Fransız askerinin çarşafının peçesinin açmaya çalıştığını ve 14 yaşındaki Mehmet Kamil'in de annesini korumak isterken süngülenerek şehit edildiğini hatırlattı.

Yakar, Şehit Kamil'in kardeşi Kemal Dilek'in ricası üzerine Hatice Dilek'in kayıp mezarını araştırmaya başladıklarını belirtti.

Okunan Kuran-ı Kerim ve edilen duaların ardından Topçuoğlu Camii'nde düzenlenen Şehit Kamil ile annesi için hatim duası ve mevlit programı gerçekleştirildi. Program sonunda ise katılımcılara pilav ikramında bulunuldu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir