• DOLAR 6.755
  • EURO 7.32
  • ALTIN 351.319
  • ...
"2020 yılı kuru kayısı da önemli bir yıl olacak"

Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Kuru kayısı lisanslı depoculuk inşaat alanında incelemelerde bulunarak, Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Ziyarette konuşan Güldal, TMO olarak, Ticaret Borsalarıyla yakın işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

Fırat Kalkınma Ajansı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği iştirakı LİDAŞ'ın finansman ettiği, Malatya Ticaret Borsası’nın da girişimleriyle Kuru Kayısı Lisanslı Depo inşasının devam ettiğini kaydeden Güldal, şöyle konuştu:

Kaba inşaatının hemen hemen tamamlanma aşamasına geldiğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte kayısı, lisanslı depo vesilesiyle belki TMO'nun gündemine girecek. Biz TMO olarak, bu konuda tüm hazırlıklarımızı güncel tutmak durumundayız. Pozitif yaklaşan Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye bilgi aktarmak durumundayız.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise geçtiğimiz ağustos ayında ihalesi yapılan lisanslı deponun eylül ayında inşaatına başladıklarını söyledi.

Kuru kayısı lisanslı deposunun yüzde 75’nin tamamlandığını belirten Özcan, "İçeride 4 ana depodan ikisinin soğuk hava fanları yerleştirildi, diğerlerinin de şu anda inşaatı devam ediyor. Aşağıda da 5 bin beş yüz vahşileme alanı mevcut" dedi.

Özcan, mart ayının sonunda inşaatın tamamlanacağını ifade ederek, "Önümüzdeki kayısı sezonunda kullanılabilecek kuru kayısı lisanslı depo özellikle Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir proje. Uzun zamandır kamuoyunun gündemindeydi. Çok kısa süre içerisinde inşaatı bu hale getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz " şeklinde konuştu.

Lisanslı deponun bu yılki kayısı sezonunda kullanılabilmesi, ayrıca TMO’nun da ürün alarak kayısıyı regüle edebilecek hale getireceklerini kaydeden Özcan, şöyle devam etti:

2020 yılı kuru kayısı da önemli bir yıl olacak. Lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi hem de TMO ürün satın alacak olması ve taban fiyat belirlemesi ile ilgili çok önemli yıl olacak. Lisanslı depo ile birlikte kayısı da önemli bir sayfa açacağız. Üreticinin elde ettiği ürünleri depoda sağlıklı ve hijyenik koşullarda muhafaza edilecek. Üreticinin temmuz ve ağustos ayında oluşan maliyetlerdeki finansman giderini karşılayacak olan yeni bir sistem geliyor. Bankalardan faizsiz kredi ile sağlayacak. Ayrıca üreticilerimiz Tarım Bakanlığı’nın da sağladığı imkânlardan faydalanacak. Yine Türkiye ürün ihtisas borsası elektronik satış salonları ile kayısı bir yatırım aracı haline gelecek. 2020 kayısıda yeni bir sayfa açacak. Lisanslı depo da bunun en önemli ittirici gücü haline gelecek.

Özcan, son olarak lisanslı depoculuğunun Malatya’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, TMO Genel Müdürü Güldal’a kayısı hediye etti. (Mehmet Aslan-İLKHA)













Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir