• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Bakan Selçuk'a "imam hatip" tepkisi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Mardin İmam Hatipliler Derneği (MARİMDER) Başkanı ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Mardin İl Temsilcisi Abdulsamet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bir televizyon programında imam hatip okullarıyla ilgili sarf ettiği sözlerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Yılmaz, açılamanın kendilerini üzdüğünü ve hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Bakan Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan İmam Hatip Okullarının sayısı ve sonrasında devlet kadrolarında kritik görevlerde yer alan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları sorusuna; "Tarihsel olarak başarılı bir okul ama bu başka bir konu, eğitimle ilgili bir konu değil bu. Milli Eğitim Bakanına mı soruyorsunuz bu soruyu? Çok doğru değil gerçekten. Kahve içerken konuşuruz." şeklinde cevap verdi.

"Temel ilkemiz ehliyet ve liyakattir"

Bakan Selçuk'un vermiş olduğu cevaba tepki gösteren Mardin İmam Hatipliler Derneği (MARİMDER) Başkanı ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Mardin İl Temsilcisi Abdulsamet Yılmaz,  temel ilklerinin ehliyet ve liyakat olduğunu söyledi.

İmam Hatip okullarının devlet tarafından açılmış ve ülkenin diğer okulları gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren eğitim kurumları olduğunu aktaran Yılmaz, şunu söyledi:

"Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk'un bir televizyon programında, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarına ilişkin soruya verdiği yanıt, sosyal medyada ve medya organlarında imam hatip camiasını üzen yorumlara kapı aralamıştır. Sayın Bakanın, sanki imam hatiplerin ehliyetsiz ve liyakatsiz bir şekilde bir yerlere getirildiği şeklinde yorumlanan ve polemik konusu olan sözleri bizleri derinden üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştır." dedi.

 

"Büyük başarılarının göz ardı edilmesine asla müsaade etmeyiz"

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin eğitim başarısına dikkat çeken Yılmaz, "Sözü edilen lise, bu yıl LGS sonuçlarına göre 500 tam puan ile 1,17 yüzdelik dilim arasından öğrenci kabul etmiştir. 2019 yılı YKS sonuçlarına göre de Türkiye genelindeki imam hatip okullarından mezun 130 öğrencimiz ilk bin arasında yer almıştır. Öncelikle şunu vurgulamak isteriz ki; böyle bir tartışmada evlatlarımızın bu büyük başarılarının göz ardı edilmesine ve üzülmelerine asla müsaade etmeyiz." ifadelerini kullandı.

"İmam hatip liseleri ülkemizin gözbebeği olan eğitim kurumları arasında yer almaktadır"

Yılmaz, "İmam hatip liseleri, özellikle fen ve sosyal bilimler, hafızlık, dil, spor ve sanat projesi uygulayan proje okulları ile ülkemizin gözbebeği olan eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Kaliteli bir ortaöğretimden sonra mezun gençlerimiz iyi üniversitelerde okumakta ve iş hayatlarında da önemli yerlere gelmektedir. Bu noktadaki hassasiyetimiz ve temel ilkemiz ise geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediğimiz 16. İmam Hatipliler Kurultayı'nda da deklare ettiğimiz gibi ehliyet ve liyakattir. Sadece imam hatip mezunları değil, iyi eğitim almış, bilinçli, erdemli ve başarılı tüm gençlerimiz hem ülkemizin geleceğine hem de tüm dünya Müslümanlarına ve insanlığa hizmet edeceklerdir. Hedefimiz çocuklarımızla, gençlerimizle birlikte daha iyi yarınlardır." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin–İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir