• DOLAR 16.255
  • EURO 17.413
  • ALTIN 967.369
  • ...
​'Türkiye, tohumculukta söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor'
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin tohumculukta dünyada söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayarak "Hedefimiz 2023 yılında 500 milyon dolarlık tohum ihracatı yapmak" diye konuştu.

Son yıllarda yerli tohum üretiminde önemli adımlar atıldığını belirten Bakan Pakdemirli, "Atılan bu adımlar ile üretimimiz, buna paralel ihracatımız da artış eğiliminde devam ediyor. Tohumculuk, fidan ve fide sektörüne yönelik yapılan yasal düzenlemeler ve bu sektörlerde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirlikleri sayesinde sertifikalı tohumluk üretiminde 7 kat, sertifikalı tohumluk ihracatında da 8 kat artış yaşandı." ifadelerini kullandı.

"Hedef 2 milyon ton üretim"

Bu bağlamda tohumculuk sektöründeki hedeflere koşar adım ilerlediklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, "Tohumculukta 2023 hedefimiz 2 milyon ton üreterek, 500 milyon dolarlık ihracat yapmak. Bu hedefe ulaşamamamız için hiçbir neden yok. Türkiye bu hedeflerine ulaşacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye tohumda net ihracatçı"

Tohum konusunda Türkiye'nin net ihracatçı olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "2018 verilerine göre 110 bin ton civarında tohum ihracatı, 40 bin ton civarında ithalat yapıldı. 2019'un ilk altı ayında ise 52 bin ton tohum ihraç edilerek, toplam 135 milyon dolar gelir sağlandı." diyerek sözlerini tamamladı. (Mehmet Sait Çelik –İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir