• DOLAR 17.956
  • EURO 18.404
  • ALTIN 1038.4
  • ...
​ÖNDER'den velilere seçmeli ders uyarısı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Mardin Şube Başkanı Abdulsamet Yılmaz, seçmeli dersler konusunda öğrenci velilerine çağrıda bulunarak Kur'an-ı Kerim, Siyer, Arapça ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi konusunda duyarlı olunmaya davet etti.

"Dersimi Seçiyorum, Dinimi Öğreniyorum" başlığıyla yazılı açıklama yapan ÖNDER Başkanı Yılmaz, "Kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar, zararlı arkadaşlar gibi faktörlerde çevrilmiş bir sosyal yapıda ayakları yere sağlam basan ve doğru ile yanlış ayırt edebilen bireyler yetiştirmenin en önemli dayanaklarından biri de hiç şüphesiz doğru din eğitimidir." dedi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğince veli ve çocuklara yönelik "Seçmesi Bir Dakika Faydası İki Dünya" sloganıyla başlattığı farkındalık çalışmasının bu yıl da devam ettiğini kaydeden Yılmaz, çocukların gelecekte hangi mesleği seçerse seçsin manevi dinamiklerin kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi'den yoksun olmaması gerektiğine işaret etti.

Yılmaz, "Ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür. Öğrencilerimizin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (Sallahu Aleyhi ve Sellem) hayatını öğrenerek O'nu daha iyi tanımaları ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşecektir. Öğrencilerimiz tarafından seçmeli olarak alınan bu dersler, onların İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarına, dini sadece akademik ve teorik bir ders olarak değil, bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacaktır. Seçmeli derslerin hem okunup hem yaşanması ile gençlerin daha sağlıklı yetişeceğine inanıyorum." diye konuştu.

İslam'a ait bazı pratik uygulamalar için gerekli olan bilgi ve becerilerin küçük yaşlarda çocuklara kazandırılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

"Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı güvenli bir şekilde geleceğe taşımak için sahip olmaları gereken medeniyet tasavvurunu inşa etmemiz gerekiyor. Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum. Bu vesileyle tüm verilere seslenmek istiyorum, 09 Ocak 2020 tarihinden önce çocuklarının okuduğu okullara gidilerek seçmeli derslerini seçmeleri konusunda önemli buluyorum." (M. Salih Keskin – İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir