• DOLAR 13.515
  • EURO 15.347
  • ALTIN 799.732
  • ...
SON DAKİKA
Emniyet Genel Müdürlüğünden "çakmak gazı" açıklaması
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaa, bazı basın yayın organlarında, "Adana'nın Seyhan ilçesinde, 8-10 yaşlarındaki çocukların marketten aldıkları çakmak gazını kokladıkları" şeklinde haberlere rastlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, yöz konusu yapılan habere ilişkin açıklama yapılması gereği duyulduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"26 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 5898 sayılı Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanunun 1’inci maddesinin 2’nci fıkrası 'Bu Kanun; kırtasiye malzemesi, boya incelticisi gibi maddeler ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünleri kapsar.' maddesi, 'Bu Kanun; kırtasiye malzemesi, boya incelticisi, çakmak gazı ve benzeri ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünleri kapsar.' şeklinde değiştirilmiştir.

Değişiklik ile yükümlülüklere aykırı hareket eden kişiler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 'Sağlık için tehlikeli madde temini' başlıklı 194’üncü maddesi hükmüne göre adli işlem yapılmaktadır.

Türk Polis Teşkilatı olarak, çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak amacıyla; 2018 ve 2019 yıllarında okul çevreleri ile öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunanpark ve bahçeler, metruk binalar, alkol, özellikle açık ve paket olarak tütün mamülleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde 81 ilde eş zamanlı olarak 'Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik' 14 ayrı denetim uygulaması yapıldı.

Ayrıca düzenlemenin yapıldığı tarihten günümüze kadar TCK’nın 194’üncü maddesi kapsamında 'Çakmak gazının usule aykırı satışından' dolayı 39 şahıs hakkında adli işlem yapıldı. (İLKHA)

Çakmak gazı bağımlığı endişe veriyor

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir