• DOLAR 7.558
  • EURO 8.983
  • ALTIN 474.07
  • ...
Merkez Bankası bu tarihte İstanbul'a taşınmış olacak

TBMM Genel Kurulunda, Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı kurumların bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

Genel kuruldaki görüşmelere katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TBMM Genel Kurulunda konuştu.

"Merkez Bankasının birçok kurumu Ankara'da kalacak, ilişkili kurumlar taşınacak"

Bakan Albayrak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasının 2022 yılında tamamlanacağını söyleyerek, "Merkez Bankamızın da ilişkili kurumları, birçok kurumu yine Ankara’da kalacaktır. İlişkili kurumlarının geçmesi, ülkemizin ali menfaatine hizmet etmektedir ki biz bundan gurur duyarız. İnşallah 2022 yılında bunu tamamlayacağız." dedi. 

"İstanbul küresel bir merkez, uluslararası kurumlarla hemhal olmalı"

Bakan Albayrak şöyle konuştu: 

"İstanbul sadece bir finans merkezi olarak Türkiye ekonomisinin üçte birinin merkezi olması hasebiyle küresel bir ekonomi merkezi olması itibarıyla da 7/24 bazı piyasalarla, kurumlarla, uluslararası sektör ve firmalarla hemhal olmayı gerektiren bir şehir."

"Ordu'daki konuşmamın ardından haberle ilgili hukuki süreç başladı"

Berat Albayrak Meclis Genel Kurulundaki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ordu'da yaptığı bir konuşmanın ardından basında yer alan haberlere tepki gösterdi. Hukuki sürecin işlediğini hatırlattı:  

"Bakan terörist demiş mi dememiş mi tartışması ile ilgili...Bu tehlikeli bir manipülasyon. Yasal çerçevede hukuki hakkımız saklı kalmak şartıyla gerekli adımları atacağımızı söyledim."

"Bu yıl ekonomiyi küçültmeden cari fazla vereceğiz"

Berat Albayrak, bakanlığının bütçesini sunarken ekonomiye ilişkin güncel verilere değindi.

"Bu yıl cari fazlada rekorlar kırdığımız bir yıl. Ekonomiyi küçültmeden cari fazla verdiğimiz bir yıl olacak inşallah. Ekonomideki ivmenin daha da güçlendiğini, birilerinin aksine negatif değil pozitif büyümeyle kapatacağımızı ifade ediyoruz."

Bakan Albayrak, "Küresel ticaretteki büyük daralmaya rağmen aldığımız tedbirler ve verdiğimiz desteklerle ihracatımızı düşürmedik. İthalatımızı azaltmak için her alanda yerli kaynakların ve yeri üretimin tercih edilmesini sağladık. Bundan sonraki süreçte de ihracat ve katma değerli üretime dayalı sektörleri desteklemeye, kaynakların da özellikle bu alanlarda kullanılmasına özen göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA, TRT Haber

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir