• DOLAR 8.224
  • EURO 9.789
  • ALTIN 454.088
  • ...
SON DAKİKA
"En büyük engel sevgisizliktir"

Adıyaman Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu'nda düzenlenen programa Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Deniz ve Eğitim-Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu üyeleri iştirak etti.

Engelli kamu çalışanlarının sorunlarının değerlendirildiği ve konu ile ilgili sendikal çalışmalarının anlatıldığı toplantıda konuşan Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Deniz, "Toplumumuz ve sorumluluk sahibi yetkililerimiz, yaşadığımız dünyada engellileri, engelleri ile değil, önce herkes gibi insan oldukları için ve sahip oldukları yetenekleri ve birikimleriyle değerlendirmeli, bu taleplerin karşılık bulacağı bir dünya artık hayal olmamalıdır." dedi.

Çalışma hayatında engelli çalışanların iyi anlaşılmadığı, doğru işe yerleştirilmediği, geliştirilmesi ve yönetici vasfını kazanması için yeterli fırsatlar verilmediğini dile getiren Deniz, "Birlikte yaşadığımız dünyada, engellilere saygı duyulması ve önem verilmesi elzemdir. Bu hususların karşılık bulması için gerekli adımların atılmasının takipçisi olacağımızın bilinmesini de isteriz. Bizler sorumlu sendikacılık adına her türlü engelle mücadele etmeli ve kendimizle barışık olmalıyız. Bu minvalde en büyük engel sevgisizliktir. Saygıya, sevgiye bir adım atmak için eğitimin ilk aşamasından itibaren engellere ve engellilere yönelik doğru adımlar atılmalıdır diyoruz." ifadelerini kullandı.

"Engelimiz karşımıza bir engel olarak çıkarılmasın"

Memur-Sen Adıyaman Temsilciliği Engelliler Komisyonu Başkanı Sinan Bilgiç, çalışma hayatının içerisinde bulunan engelli kamu görevlilerimizin ekonomik ve çalışma şartlarının iyileştirilmesinin bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılması, engelli çalışanlarına daha iyi ve kaliteli hizmet sunmasına olanak sağlayacağını belirtti.

"Ekonomik anlamda engellinin gelirine değil, giderine bakılarak değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır." diyen Bilgiç şöyle devam etti:

"Hükûmetin gündeminde olan '3600 Ek Gösterge' çalışmasına engelli kamu görevlilerinin de dâhil edilmesi en büyük talebimizdir. Engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirilmesi ne kadar önemli ise kariyer ilerlemesinin de buna uygun yapılması o kadar önemlidir. Bugün ülkemizde bürokrasiye baktığımızda üst düzey yönetici engellinin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz. Artık engelimizin bir engel olarak algılanmasından vazgeçilip kariyer engeline bir son verilmelidir." şeklinde konuştu.

Engelli olmalarının karşılarına bir engel olarak çıkmaması gerektiğini dile getiren Bilgiç, "Engelimizin karşımıza bir engel olarak çıkarılmadığı, hak ve adaletin uygulandığı bir çalışma hayatı istiyoruz. Bu bağlamda başta engelli çalışanlarımızın atamaları yapılırken engelinin bu işe uygun olup olmadığı, yapıp yapamayacağı araştırılmamaktadır. Dolayısıyla ataması yapılan engelli çalışanlar işe başladıktan sonra idarecisi ile karşı karşıya gelmekte, engeline uygun olmayan işler talep edilmekte ve bu tarz işler talep edildiğinde de ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Ayrıca hâlihazırda çalışma hayatında, çalışma sahasında yaşanan sorunların, sıkıntıların giderilmesi ve engellinin yaşamını kolaylaştıracak yasal düzenlemelerin yapılması için son toplu sözleşme görüşmelerinde masada olan taleplerimizin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğimizin bilinmesini de isteriz." dedi. (Cemil Özdaş-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir