• DOLAR 6.157
  • EURO 6.708
  • ALTIN 327.33
  • ...
TÜBA üyesine Almanya’dan araştırma ödülü

TEKNOLOJİ SERVİSİ

TÜBA asli üyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aral Okay, Almanya'daki Alexander Von Humboldt Vakfı tarafından yaşam boyu bilimsel katkılar için verilen "Georg Forster Araştırma Ödülü"ne layık görüldü. Okay'ın “Türkiye jeolojisi üzerinde yaptığı çalışmalar” üzerine kazandığı ödül, Alexander Von Humboldt Vakfı'nın Berlin'de yapılacak yıllık toplantısında takdim edilecek.

“JEOLOJİ BİLİMİNİN ÖNEMLİ BİR TARİHSEL BOYUTU VAR”

Araştırmalarının Türkiye’nin jeolojik evrimini ortaya koymaya yönelik olduğunu ifade eden Prof. Okay “Jeoloji biliminin önemli bir tarihsel boyutu var; nasıl tarih, bir bölgede zaman içinde değişen devletleri, medeniyetleri, sosyal ve idari yapıyı çalışıyorsa, jeoloji de çok daha uzun bir zaman dilimi içinde dünyada meydana gelen değişiklikleri tanımaya ve anlamaya çalışıyor. Tarihçilerin başlıca verileri yazılı vesikalar, jeologların ise kayalar. Kayaları ve fosilleri inceleyerek geçmişte var olan denizler, okyanuslar, atmosfer, yanardağlar, platolar hakkında ve bunların nasıl değiştiği konusunda ayrıntılı bilgi elde edebilmek mümkün” dedi. 1976’dan bu yana, 43 senedir Türkiye’de sahada, arazide çalışıp veri toplayan ve Türkiye’nin jeolojik evrimini anlamaya çalışan Prof. Dr. Aral Okay, “Bu kadar uzun süre bir bölgede çalışırsa, kişi ister istemez önemli bir etki yaratıyor. George Forster Ödülü, Türkiye jeolojisi üzerinde yaptığım çalışmalara verildi. Şimdi amacım Türkiye’nin jeolojik evrimi konusunda bir kitap yazmak, Berlin’de kaldığım sürede bunu yapmaya çalışacağım”dedi.

İKİ KARDEŞ BİLİM ADAMINA AYNI ÖDÜL

Georg Forster Araştırma Ödülü’nü şimdiye kadar Türkiye’den kendisi dahil toplam dört kişinin kazandığı bilgisini veren Okay, ikisinin İTÜ’den diğer ikisinin ise Bilkent ve Sabancı Üniversitelerinden olduğunu söyledi ve: “İTÜ Kimya bölümünde çalışan kardeşim Prof. Dr. Oğuz Okay bu ödülü 2014 senesinde almıştı. Kardeşim ile benzer bir kariyerimiz var; her ikimiz de TÜBİTAK Teşvik, TÜBİTAK Bilim, ve Sedat Simavi Fen Bilimleri ödüllerini aldık, ikimiz de uzun senelerdir TÜBA Asli Üyesiyiz. Ödül kapsamında, 2020 Mart-Mayıs aylarında Berlin’de kalmayı planlıyorum. Babam Ahmet Can Okay İstanbul Üniversitesi’nde jeoloji profesöydü, 1920’li yıllarda Berlin’de doktorasını yapmıştı; ondan yüz sene sonra Berlin’de uzunca bir süre geçirecek olmak hoş bir duygu.” dedi.

“ÖDÜL, HER SENE DÜNYADA ÜÇ İLE SEKİZ ARAŞTIRICIYA VERİLİYOR”

Georg Forster Araştırma Ödülü, buluşları ve yeni teorileri ile bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunan ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarına çözümler getiren araştırıcılara veriliyor. Ödül verilirken, araştırıcının çalışma hayatı boyunca yaptığı araştırmalar göz önünde bulunduruluyor. Tüm bilimsel araştırma alanlarını kapsayan ödül, her sene dünyada üç ile sekiz araştırıcıya veriliyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir