• DOLAR 6.866
  • EURO 7.77
  • ALTIN 399.206
  • ...
Yeşil sebzeler güneş enerjisi ile kurutulacak

Viranşehir Kaymakamlığı ve Uluslararası Göç Örgütü (İOM) tarafından Viranşehir Organize Sanayi Bölgesinde "Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisi" (Green House Solar Sistem) kurulum çalışmaları başladı.

Viranşehir Kaymakamlığı ve Uluslararası Göç Örgütü ortaklığında kurulacak olan tesisin, Şanlıurfa genelinde yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Tesisle, Viranşehir ve Şanlıurfa genelinde üretimi yaygın olan biber, patlıcan, domates gibi sebzelerin kurutma süresinin kısaltılması, kalite ve hijyen koşullarını iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Tesisle ilgili ilçe Kaymakamı Ömer Dereci'yi ziyaret eden Uluslararası Göç Örgütü Toplum İstikrarı Proje Asistanı Fatoş Cengiz, Viranşehir Kaymakamlığı ile başarılı projeler yürüttüklerini belirterek, kurutma tesisinin kurulum çalışmalarının başladığını kaydetti.

Kaymakam Ömer Dereci'ye teşekkür eden Cengiz, projenin her safhasında Sayın Dereci'nin desteklerini esirgemediğini belirtti.

Viranşehir'in iklim, toprak ve su açısından zengin bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Ömer Dereci, Güneş Enerjisi ile Gıda Kurutma Tesisi'nin zirai üretim çeşitliliğine olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Şanlıurfa'da ilk defa uygulanacak olan güneş enerjisi ile yaş sebze kurutma tesisinin model bir proje olacağına dikkat çeken Dereci, "Sağlığa zararlı maddeler içeren çadır brandalar üzerinde kurutulan sebzeler, hem brandanın hammaddesi olan plastik içerikten hem de havadan toz ve yabancı maddelerden olumsuz etkileniyor. Bu sebeplerden ötürü yüksek kaliteli ve hijyenik kurutma yöntemleri ile ucuz enerji imkanlarından da faydalanabileceğimiz yöntemleri denemek zorundayız. Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisimiz Şanlıurfa'ya hatta bölgeye örnek bir proje olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Viranşehir'de istihdam alanlarını genişletmek istediklerini, istihdamla ilgili projeler geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Dereci, tesisten 30 ailenin faydalanacağını söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü Proje Asistanı Fatoş Cengiz ve Viranşehir Kaymakamlığı Proje Ofisi Koordinatörü Fethi Üncal, tesiste incelemelerde bulundu.

Tesisin kısa bir süre içinde kurulacağını belirten Üncal, ilkbahar sezonuna hazırlık yaptıklarını ilk ürünle birlikte tesisin üretime başlayacağını kaydetti. (Sabri Acet-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir