• DOLAR 6.861
  • EURO 7.752
  • ALTIN 392.135
  • ...
Asrın Firavunu'nun zindanlarından mektup var
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Suud’da, hukuka aykırı gerekçelerle esir edilenleri gündeme taşıyan “Tutuklu Vatandaşlar” sitesi, Safar bin Abdul-Rahman el-Hawali el-Ghamdi’nin kaleme aldığı bir mektubu, bir videoyla yayınladı.

Suudlu yaşlı âlimin yaşadığı dramın resimli görsellerle anlatıldığı videoda, rejim zindanlarının insanlık dışı uygulamalarına dikkat çekildi.  

"Bir reddiye sundum ve onun için 'zamanın en cüretkâr olanı' dediler"

Konuşmasına, "Adım Sefer El Havali ve yaşım 70'in eşiğinde. Yıllardır zindan yatağında uyuyorum. Tüm bunlar, öğütlerimin karşılığı ve reddetmelerimin cüretkârlığıdır." sözleriyle başlayan El Havali, "Hikâyenin başı neydi? Geçmişin 90'lı yıllarıydı. Bir reddiye sundum ve onun için zamanın en cüretkâr olanı dediler. O reddiyede, Amerikan güçlerinin ülkemizdeki varlığını üstelik ‘Körfez Savaşı'na yardım iddiasıyla’ kabul etmeyişimdir. Bu kabullenmeyişim karar sahiplerine karşı bir tehdit içermiyordu. Bilakis tek derdim vatanımın maslahatıydı. Şüphesiz ki ilerde görünen bir tehlikeye dikkat çekmek istemiştim. Bunun karşılığı da ilk defa tutuklanmamdı." dedi.

"Ülkenin gençlerinin derinliklerinde hakiki bir İslam ruhunu yenilemek için çalıştım"

El Havali, "İslami bir uyanış tesis edenlerdendim. Ülkenin gençlerinin derinliklerinde hakiki bir İslam ruhunu yenilemek için kalemimle aşırılığa karşı savaşmak için ve laikliği ifşa etmek için ve batının emellerini ortaya dökmek için, israil ve türevlerine karşı insanları uyarmak için çalıştım. Fakat bedenimin direnci birden zayıf düşmeye başladı. 2005 yılının ortalarında beyin felcine yakalandım. Karın boşluğumda sancılar hiç eksik olmadı. Böbreğimde sorunlar baş göstermeye başladı. Ve tüm bedenim…" ifadelerini kullandı.

"Karar sahipleri beni hasta yatağımda tutukladılar"

El Havali, yaşadıklarını ise şu cümlelerle dile getirdi:

"Elim biraz iyileşti. Bu esnada tarihe bir destan yazmaya karar verdim. Adını, "Müslümanalar ve Batı Medeniyeti" koydum. Bu kitapta kralın ailesine nasihatlerde bulundum. Ayrıca âlimler heyetine ve tüm meşayihlere tavsiyelerde bulundum. Bu kitabım 2018 yılında yayınlandı. Karar sahipleri almaları gereken dersi fark etmeyecek olacak ki beni hasta yatağımda tutukladılar. Ellerim ve ayaklarımı kelepçelediler. Bana ilaç vermediler, ağrı kesici dahi vermediler. Benimle birlikte kardeşim ve oğullarımı da tutukladılar. Nasihat ve konuşmanın suçu... Tek suçları benim sevdiklerim olmaları. Beni tüm susturma çabalarına rağmen yakında kendilerine döneceğim sevdiklerim."

Safar bin Abdul-Rahman el-Hawali el-Ghamdi kimdir?

Safar bin Abdul-Rahman el-Hawali el-Ghamdi, Mekke'de yaşayan bir âlimdir. 18 Nisan 1950 doğumlu olup 1991 yılında, Arap yarımadasında ABD birliklerinin varlığına karşı çıkan Sahwah (Uyanış) Hareketinin lideri olarak öne çıktı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir