• DOLAR 16.352
  • EURO 17.579
  • ALTIN 974.455
  • ...
​"Sahabeler iyi tanınmalı iyi bilinmeli ve örnek alınmalıdır"
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Peygamber Sevdalıları Vakfı Temsilcisi Sabahattin Keleş, vakıf tarafından Kasım ayının "sahabe ayı" olarak ilan edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçmiş senelerde de olduğu gibi bu ayda da 4 halife ve diğer sahabelerle ilgili etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Keleş, programlarda özellikle Sad bin ebi Vakkas ve Hazreti Hatice'yi ele alacaklarını ifade etti.

Keleş, “Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sahabeleri anlatırken, 'Onlar, gökteki yıldızlar gibidirler; eğer sizler onlara uyarsanız yolunu kaybetmezsiniz.' diye buyuruyor. Bizler de Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak tüm halkımızı bu etkinliklere davet ediyoruz. Çünkü biz buna inanıyoruz ki örnek alınması gereken insanlar sahabelerdir. Onların hayatlarını iyi öğrenirsek, onları kendimize model tayin ederiz ve Allah’ın izniyle cennete giden yolu da bu sahabelerle bulmuş oluruz." dedi.

Sad bin ebi Vakkas’ın hayatını iyi bilmek ve iyi öğrenmek gerektiğine dikkat çeken Keleş, “Sad Bin Ebi Vakkas Hazreti Muhammed’in kendisi için 'benim dayım' dediği sahabedir. Özellikle Sad bin ebi Vakkas’ı tarif ederken 'Kimin böyle bir dayısı vardır?' diye buyuruyor. Sad bin ebi Vakkası bu şekilde övmüştür. Allah Resulü ayrıca Sad bin ebi Vakkas için “Ey Sad okunu at! Anam babam sana feda olsun." diye övgüyle bahsediyor." ifadelerini kullandı

Keleş, "Maalesef model olarak gösterilen insanlar toplumu karanlığa, batıl ideolojiye sürüklüyor. Bu nedenle sahabeler örnek alınmalıdır. Hem bu dünyamız için hem de ahiretimiz için gerekli olan şey budur.” şeklinde konuştu.

Keleş, açıklamasının sonunda 23 Kasım cumartesi günü saat 19.30’da Siirt Üniversitesi merkez Kampüsü konferans salonunda düzenleyecekleri etkinliğe halkı davet ettiklerini belirtti. (Murat Orhan- İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir