• DOLAR 8.528
  • EURO 10.074
  • ALTIN 481.01
  • ...
Suriye'de öldürülen Ermeni papaz hakkında Türkiye'den açıklamalar
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ermeni Katolik kilisesi papazı Hovsep Bedoyan ile babası Abraham Bedoyan, 11 Kasım'da birlikte Qamişlo'dan Deyrezor'a gittikleri esnada saldırıya uğrayarak öldürüldü.

Saldırının 12 Kasım'da DAİŞ tarafından üstlendiği belirtildi

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Suriye Ermeni cemaatine mensup bir din görevlisinin, terör örgütü PYD/YPG/PKK denetimi altındaki bölgede uğradığı menfur bir saldırıda hayatını kaybettiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu terör eylemini en güçlü şekilde telin ediyor, Suriye halkına başsağlığı diliyoruz. Bölgede faaliyet gösteren ve Hıristiyanlar dahil tüm Suriyelileri mütemadiyen hedef alan DEAŞ ve PYD/YPG/PKK terör örgütleri olağan şüphelilerdir. Suriye’den kaynaklanan her türlü terörle kararlılıkla mücadele eden Türkiye, bu terör saldırısının faillerinin bulunması için de uluslararası toplumla birlikte hareket edecektir." denildi.

Milli Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Ermeni Katolik Kilisesi Papazı Sayın Hovsep Bedoyan ve babasının, menfur bir terör saldırısı sonucu katledildiğini büyük üzüntüyle öğrendik. Bölgeye barış gelmesini engellemeyi amaçlayan bu alçak terör saldırısını en şiddetli şekilde kınıyoruz."

Katoliklerin dini lideri Francis de, Hovsep Bedoyan hakkında bir taziye mesajı yayımlamıştı.

Daha önce de bölgede bazı rahipler öldürülmüştü. 2014'te Frans Van Der Lugt, Hollandalı Cizvit bir papaz, öldürüldü. Bu eylemi El Nusra üstlendi. Başka bir Emeni Katolik rahip olan Michel Kayyal 2013 yılında kaçırıldı ve halen kayıp. Ermeni Katolik Kilisesi, Vatikan'a bağlı fakat kendine ait bir egemenlik (sui iuris) hakkı var. Bu kiliseye bağlı yaklaşık 600 bin Ermeni var. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir