• DOLAR 7.669
  • EURO 8.974
  • ALTIN 469.75
  • ...
25 binden fazla kişi organ bağışı bekliyor

"Organ Bağışı Haftası" dolayısıyla Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, yayınladığı mesajda 25 binden fazla kişinin organ bağışı beklediğini ifade etti.

Organ ve doku bağışı ölümden sonra başka bir insan için kullanılmasına izin vermek olduğunu belirten Pamukçu, "Bazen görmeyen bir insanın görmesini bazen de hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlamaktır." dedi.

Yapılan istatistiklere değinen Pamukçu, "2019 yılı için Türkiye geneli 25 bin 887 kişi organ bağışı beklemektedir. 2018 yılı içinde bin 708 beyin ölümü gerçekleşmiş olup sadece 467 kişinin organlarının bağışına ailesi tarafından izin verilmiştir. Türkiye genelinde 22 bin 320 böbrek, 5 ince bağırsak, bin 63 kalp, 4 kalp kapağı, 2 bin 148 karaciğer, 65 akciğer, 282 pankreas olmak üzere toplam 25bin 887 kişi bağış beklemektedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün artığına dikkat çeken Pamukçu, "Organ nakli hizmetlerinde büyük gelişmeler kaydedilmekle beraber istenilen seviyeye ulaşılamamaktadır. Bunun en büyük nedeni organ ve doku bağışının yetersizliğidir. Bir gün kendimiz veya yakınlarımızdan birinin de organ bağışına muhtaç hale gelebileceği bilinciyle organ bağışında bulunabilir ve etrafımızdaki kişileri de buna ikna edebiliriz." şeklinde belirtti.  

Pamukçu, "Bağışlanan her organ bir hayat kurtarır ilkesi ile 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası dolayısıyla müdürlüğümüz koordinatörlüğünde halkı bilgilendirmek, organ ve doku bağışı başvurularını kabul etmek üzere Sağlık Müdürlüğümüz, toplum sağlığı merkezlerimiz, tüm kamu ve özel hastanelerde stant açmış bulunmaktadır. Vatandaşın gerekli duyarlılığı göstereceğine inanarak tüm halkımızı bu stantlara davet ediyoruz." dedi. (Mehmet Sait Çelik -İLKHA) 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir