• DOLAR 6.141
  • EURO 6.654
  • ALTIN 324.67
  • ...
Bartın Üniversitesi’nden, dünyada ilk

TEKNOLOJİ SERVİSİ ÖZEL

Bartın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Burak Ceyhan tarafından geliştirilen "10 Parmaktan Herhangi Biri Temel Alınarak Yeni Bir Yaklaşımla Parmak İzinden Cinsiyet Tespit Eden Zeki Sistem"e Türk Patent ve Marka Kurumunca  (TÜRKPATENT) incelemeli patent belgesi verildi.

“KRİMİNAL ALANDA ZAMAN VE EMEK KAYBI ÖNLENECEK”

Geliştirilen sistem ile ilgili bilgiler veren Ceyhan, “Bu patentin önceki patentleri olan ‘Parmak İzinden Cinsiyet Tanıyan Zeki Sistem’ çalışmasından en önemli farkı, olay yerinden temin edilen parmak izinin geliştirilen zeki sistem sayesinde hangi parmak olduğunun otomatik tespit edilmesidir. Ayrıca, bu parmağa ait dünyada ilk defa geliştirilen yöntemle yapay zeka algoritmasının otomatik devreye girmesi sonucunda parmak izi sahibinin cinsiyetinin yüzde 97 başarı oranı ile tespit edilebilmesidir.” dedi.

Ceyhan, elde edilen sistemin özellikle kriminal alanlarda suçlu tespitinde şüpheli sayısını çok önemli miktarda düşürdüğü ve böylelikle adli birimlerin zaman ve emek kaybını azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

“DAVA VE SORUŞTURMA SÜREÇLERİ HIZLANACAK”

Ceyhan, “Bu zeki sistem sayesinde parmak izinin sahibine ait daha önce hiçbir bilgi olmasa bile, sadece parmak izi sisteme verilerek kişinin kadın veya erkek olduğu anlaşılmaktadır. Sistem şöyle çalışıyor: Olay yerinde kalan parmak izi çeşitli yöntemlerle alındıktan sonra geliştirilen sisteme aktarılıyor. Alınan parmak izinin tek veya çift merkezli olduğu görüntü işleme teknikleriyle otomatik tespit ediliyor. Kaç merkezli olduğuna göre farklı yöntemler devreye girerek, yapay zeka aracılığıyla bu parmak izinin sahibinin kadın mı erkek mi olduğunu yüzde 97 gibi yüksek bir başarıyla tahmin ediyor. Bu sistemin Emniyet, Jandarma ve MİT’in kriminal birimlerinde dava ve soruşturma sürecinde hem zamanın hem de harcanan enerjinin azaltılmasını sağlayacağı düşünülüyor.” diye konuştu.

“MASAÜSTÜ, WEB VE MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ”

Ceyhan, “Geliştirilen sistemde, literatürde ilk kez yüksek sayıda parmak izi (2 bin 520 parmak izi) kullanılmış olup, işlemlerin otomatik olarak yapılması için masaüstü tabanlı, web tabanlı ve mobil tabanlı bir yazılım da geliştirilmiştir. Geliştirilen bu model ile parmak izinden kişinin cinsiyetini, TPE 2012/07018 nolu patentimizdeki başarıdan daha yüksek bir oranda başarıyla tahmin edebilen zeki bir sistem geliştirilmiştir. Bu parmak izlerini toplamak bile başlı başına uzun uğraş gerektirmektedir. Sistem ayrıca ilk patentten farklı olarak, farklı ırklardan kişilerin parmak izleriyle de denenmiştir.” şeklinde konuştu.

“YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN OLUMLU DÖNÜŞLER VAR”

Ceyhan, “İlk patentte sistemin Türkiye, Avrupa ve Amerika patentleri tescil edilmiştir. Bu patentte de Türkiye patenti alınmış olup Avrupa ve Amerika patentleri için de başvurular yapılacaktır. Patentlerin ticarileştirilmesi için de çalışmalar devam etmekte olup, Türk ve yabancı çeşitli kriminal birimlerinden ve bu sistemin patentini satın almak isteyen firmalardan olumlu dönüşler alınmıştır.” dedi.

PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

Akademik çalışmaların toplumsal faydaya dönüşmesi yolunda önemli bir adım atan akademisyenler ve öğrenciler için düzenlenen plaket töreninde de Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Burak Ceyhan ve Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu’na TÜRKPATENT Başkanı Sayın Prof. Dr. Habip Asan tarafından tescil ettirdikleri patent için plaket ve teşekkür belgesi verildi.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir