• DOLAR 6.722
  • EURO 7.388
  • ALTIN 369.553
  • ...
YPG/SDG’den, Esed'in çağrısına cevap!

     YPG'nin şemsiyesi altında ABD tarafından kurdurulan Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG)siyasi kolu Suriye Demokratik Konseyi, güçlerinin Suriye rejimi ordusuna katılmaya hazır olduğunu ancak önce Şam'ın orduyu yeniden yapılandırması gerektiğini söyledi.

Sputnik International'ın aktardığına göre SDG'den yapılan açıklamada, "Esed ile güçlerimizi birleştirmeye hazırız ama Suriye rejimi ordusu tekrar yapılandırılmalı, değişmeli. Eğer Suriye rejimi ile bölgelerimizi nasıl kontrol edebildiğimiz konusunda anlaşabilirsek evet, Suriye ordusuna katılmaya hazırız" ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada bu birleşmenin bir saat içinde gerçekleştirilebilecek bir durum olmadığı vurgulandı.

Demokratik Suriye Güçleri'nin (SDG) siyasi uzantısı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed de, Esed'in güçlerine katılmaya hazır olduklarını, ama bunun olabilmesi için önce Suriye ordusunun yeniden yapılandırılmasını istediklerini söyledi.

"Esed'le güçlerimizi  birleştirmeye hazırlanıyoruz, ama Suriye ordusunun değişmesi, yeniden yapılanması lazım. Suriye rejimiyle kendi bölgelerimizi nasıl yöneteceğimiz konusunda anlaşırsak, ondan sonra, evet, Suriye ordusuna katılmaya hazırız" diyen Ahmed, bunun 'bir saat içinde hallolacak bir mesele olmadığını, önce Şam'la görüşmeler yapmaları gerektiğini' dile getirdi.

"Bugüne dek olan, Savunma Bakanlığı'nın bize suçlular gibi hitap ettiği açıklama yayımlamasından ibaret" eleştirisini getiren Ahmed, "Dolayısıyla SDG 'hayır' dedi. Birlikte oturup, biz kaçak mışız da yeniden katılıyor muşuz gibi değil de, birbirimize nasıl entegre olacağımızı görüşüp uzlaşmamız lazım" vurgusu yaptı. 

Suriye rejiminin başı Beşar Esed dün Suriye devlet televizyonuna verdiği röportajda, ülkesinin nihai hedefinin "ABD askerlerinin aniden çekildiği, Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde devlet otoritesinin yeniden kurulması" olduğunu, bu sırada "sahada oluşan yeni gerçekliğe saygı duyulacağını" söylemişti.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir