• DOLAR 6.822
  • EURO 7.569
  • ALTIN 379.237
  • ...
Lübnan sokağa döküldü!

WhatsApp başta olmak üzere iletişim araçlarına getirilen vergiler sonrası daha önce benzeri görülmemiş şekilde başlayan protestolar 5'inci gününe girdi. Lübnan hükümeti, ülkede yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere Başkanlık Sarayı'nda toplanırken; Lübnanlılar bugün de sokaklara döküldü. Protestocular ‘anestetik' tüm çözümleri reddederek siyasi tabakanın istifasını istiyor.

Lübnan hükümeti, ülkede yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere başkent Beyrut'taki Baabde Başkanlık Sarayı'nda toplanırken Lübnanlılar bugün de sokaklara döküldü.

Başbakan Saad el-Hariri'nin reform planına destek olmaları için koalisyon üyelerine tanıdığı 72 saatlik sürenin bugün dolması beklenirken Lübnanlı yetkililere göre Hariri ile hükümetteki ortakları yüz binlerce kişinin protestosuna neden olan krizi hafifletme amacıyla hazırlanan reform paketi üzerinde anlaştı.

AFP'de yer alan haberde protestocuların bu sabah erken saatlerde sokaklara çıkarak insanların işe gitmesini engellemek için ana yolları kapattığı duyuruldu. Haberde bankaların, üniversitelerin ve okulların bugün de kapalı olduğu bilgisi verildi.

Lübnan'da, WhatsApp başta olmak üzere iletişim araçlarına getirilen vergiler sonrası daha önce benzeri görülmemiş şekilde başlayan protestolar 5'inci gününe girdi.

Protestocular ‘anestetik' tüm çözümleri reddederek siyasi tabakanın istifasını istiyor.

Lübnan, geçen yıl Paris'te düzenlenen CEDRE Konferansı'nda onaylanan 11,6 milyar dolarlık hibe ve krediler karşılığında yapısal reformlar yapma ve bütçe açığını azaltma sözü vermişti.

Ancak bu projelerin uygulanmasına ilişkin görüşlerin farklılığı ile Hariri'nin çoğunluğa sahip olmadığı hükümetteki kontenjan ve atamalar konusundaki anlaşmazlık hükümetin şu ana kadar konuya ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmesini engelledi.

Hükümet, bazı sektörlerdeki israfı durdurmak yerine geçen hafta yoksulları ve düşük gelirlileri etkileyecek yeni vergiler uygulamak üzere harekete geçmişti. Bu da ülke çapında protesto gösterilerinin patlak vermesine neden olmuştu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri